دیده‌بان حقوق‌بشر پاکستان: اسلام‌آباد از قانون توهین به مقدسات سوءاستفاده می‌کند

گزارشگر:سه شنبه 28 حمل 1397 - ۲۷ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3دیده‌بان حقوق بشر پاکستان می‌گوید، این کشور در بهبود سوابق حقوق بشری خود ناکام بوده است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این دیده‌بان مستقل حقوق بشری در گزارش جدید خود که روز دوشنبه منتشر شد، از وضعیت حقوق بشری در پاکستان در سال گذشته میلادی به شدت انتقاد کرده و می‌گوید، اسلام‌آباد در بهبود این وضعیت ناکام مانده و از قانون توهین به مقدسات سوءاستفاده می‌کند و انتقاد از دولت متوقف شده است.
دیده‌بان حقوق بشر پاکستان در گزارش خود اعلام کرده که ناپدید شدن در پاکستان ادامه دارد و برخی اوقات به این دلیل رخ می‌دهد که این افراد از ارتش قدرتمند پاکستان انتقاد می‌کنند و در برخی اوقات هم به دلیل حمایت از داشتن روابط بهتر با هندوستان این ناپدید شدن اتفاق می‌افتد.
سال گذشته میلادی، یکی از کمیسیون های دولت پاکستان درباره ناپدید شدن‌ها، ۸۶۸ مورد در این باره دریافت کرد که این آمار دو برابر دو سال گذشته بود. این کمیسیون به ۵۵۵ مورد رسیدگی کرد اما ۳۱۳ نفرهنوز مفقود هستند.
این دیده بان پاکستانی اعلام کرد: خبرنگاران و وبلاگ‌نویس‌ها همچنان در معرض تهدیدی، حمله و ربوده شدن قرار دارند و قانون توهین به مقدسات ابزاری برای ساکت کردن این افراد است.
در ادامه این گزارش همچنین آمده است: قانون مناقشه برانگیز توهین به مقدسات همچنان مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد به ویژه علیه مخالفان کاربرد دارد.
با وجود اینکه مرگ‌های مرتبط با اقدامات تروریستی در سال ۲۰۱۷ کاهش داشته، در این گزارش آمده که حملات علیه اقلیت های پاکستانی رو به رشد بوده است.
گزارش ۲۹۶ صفحه‌ای امسال این گروه همچنین به تعصب مذهبی در پاکستان و امتناع دولت در مقابله با متعصبان مذهبی به دلیل هراس از مقابله به مثل آنها می‌پردازد و در آن ‌آمده است: این حق مردم است که در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی شرکت داشته باشند اما عدم تحمل و افراط‌گرایی بر آن سایه افکنده و مقام‌های دولت هم از ترس مقابله به مثل، کاری نمی‌کنند. سازمان‌های محافظه‌کار مذهبی به مقاومت در برابر این قوانین با هدف از میان برداشتن خشونت علیه زنان ادامه می‌دهند.
در این گزارش همچنین ذکر شده است: در سالی که گذشت، آزادی عقیده، ایده و مذهب همچنان نادیده گرفته شد و به جای آن انزجار و تعصب رشد یافت و صبر و شکیبایی کمتر شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.