اکلیل حکیمی: جهان به تعهداتش عمل نکرد!

گزارشگر:سه شنبه 28 حمل 1397 - ۲۷ حمل ۱۳۹۷

وزیر مالیه می‌گوید که کمک کننده‌های جهانی به افغانستان به تعهدات مالی شان عمل نکرده اند.
اکلیل حکیمی وزیر مالیه که در نشست استماعیه روز دوشنبه (۲۷ حمل) مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد گفت که دولت افغانستان، تعهدات نشست mandegar-3بروکسل را عملی کرده است؛ اما تمویل کنندگان افغانستان به تعهدات شان عمل نکرده اند.
آقای حیکمی هرچند جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد؛ اما گفت که دولت افغانستان حدود ۷۰ درصد تعهداتی نشست بروکسل را عملی کرده و ۳۰ درصد باقی‌مانده نیز در حال انجام اند.
او همچنین خاطر نشان کرد که نشست کشورهای کمک کننده به افغانستان در ماه عقرب سال جاری خورشیدی در سطح وزرای خارجه و امور انکشافی و نمایندگان نهادهای کمک کننده برای افغانستان در ژنیو پایتخت سویس برگزار می‌شود.
حکیمی افزود که براساس تصمیم نشست بروکسل، قرار است در هر دو سال، یک نشست بین المللى به هدف تعقیب تعهدات دوجانبه (میان افغانستان و جامعه جهانى) دایر گردد.
به گفته او، این نشست با حضور سرمنشی سازمان مللی متحد، رییس جمهور افغانستان و ۷۲ وزیرخارجه و امور انکشافى کشورهای کننده و نماینده‌های ۳۵ سازمان بین المللی برگزار خواهد شد.
وزیر مالیه بیان داشت که در این نشست جامعه جهانی به کمک های شان به افغانستان تجدید تعهد کرده و نیز تعهدات دولت افغانستان را بررسی خواهند کرد.
به گفته وی، آجندای نشست ژنیو ترتیب شده و در ماه سرطان سال روان یک نشست مقدماتی به منظور برگزاری این کنفرانس در کابل برگزار می‌شود.
در نشست بروکسل دو سال پیش برگزار شد، کشورهای کمک کننده تعهد کرده بودند که تا چهار سال آینده سالانه ۱۵٫۲ میلیارد دالر به افغانستان کمک مالی خواهند کرد.
وزارت مالیه در آن زمان گفته بود که بخشی از این کمک ها از طریق بودجه ملی افغانستان و بنا بر اولویت بندهای دولت به مصرف خواهد رسید.
اما آقای حکیمی امروز گفت که تمویل کنندگان افغانستان به تعهدات شان عمل نکرده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.