رییس اجـرایی خـواهان بسیـج ملـی شـد

گزارشگر:چهار شنبه 29 حمل 1397 - ۲۸ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3رییس اجرایی می‌گوید که آگاهی دهی در زمینه رای دهی کم‌تر صورت گرفته اما اکنون این روند، نیازمند بسیج مردم است.
با آنکه چهار روز از آغاز روند ثبت نام رای دهندگان می‌گذرد اما دیده می‌شود که حضور شهروندان کشور برای اشتراک در این روند گسترده نبوده است.
بربنیاد گزارش‌های کمیسیون مستقل انتخابات، در دو روز نخست روند ثبت نام رای دهندگان ۱۲ هزار تن در سراسر افغانستان ثبت نام کرده اند. گزارشی که نگرانی اعضای مجلس نمایندگان را نیز به همراه داشت.
شماری از اعضای مجلس نمایندگان در نشست روز گذشته‌ای مجلس از عدم حضور مردم برای شرکت در روند ثبت نام رای دهندگان ابراز نگرانی کردند. آنان از کمیسیون مستقل انتخابات خواستار آگاهی دهی بیشتر مردم برای شرکت در روند ثبت نام رای دهندگان شدند.
اکنون با گذشت چهار روز از آغاز روند ثبت نام رای دهندگان، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز با انتقاد از کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که این کمیسیون در زمینه آگاهی دهی مردم « کمتر» کار کرده است.
وی یکی از دلایل حضور کمرنگ مردم در پروسه ثبت نام رای دهندگان را نیز عدم آگاهی دهی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات عنوان کرده و از مردم افغانستان خواست تا برای حضور در روند ثبت نام رای دهندگان بسیج شود.
وی یکبار دیگر از مردم خواست تا برای شرکت در پروسه رای دهی در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها نخست باید خود را ثبت نام نمایند.
کمیسیون مستقل انتخابات به روز ۲۵ حمل روند ثبت نام رای دهندگان را آغاز کرد و قرار است این روند تا دو ماه دیگر ادامه داشته باشد.
بر بنیاد طرزالعمل کمیسیون مستقل انتخابات، واجدان شرایط رای دهی می‌توانند در روز انتخابات با تذکره‌های تابعیت شان که قبلا در همان مرکز ثبت شده است، رای بدهند. کارشیوه‌ای که اکنون رییس اجرایی می‌گوید که ثبت نام رای دهندگان در یک مرکز معین می‌تواند از تقلب و دستبرد انتخابات جلوگیری کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.