گزارش دفتر معاونت سازمان ملل متحد در کابل: ۲۳ حمله بر مراکز ثبت نام رای دهنده‌گان

گزارشگر:شنبه 22 ثور 1397 - ۲۱ ثور ۱۳۹۷

هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارش تازه خود اعلام کرده است که در یک ماه گذشته ۲۳ حمله بالای مراکز ثبت نام رای دهندگان در افغانستان صورت گرفته است.
mandegar-3این گزارش یوناما آمده است که در جریان این حملات ۲۷۱ غیرنظامی کشته و زخمی شده اند. یوناما در گزارش خود تاکید کرده است که حمله به مراکز ثبت نام رای دهندگان، حمله به دموکراسی است.
در این گزارش آمده که یوناما از آغاز روند ثبت نام رای دهندگان در ۱۴ اپریل ۲۳ حادثه امنیتی مرتبط به انتخابات را تایید نموده است. این حملات باعث کشته و زخمی شدن ۲۷۱ غیرنظامی گردیده است که اکثریت تلفات غیرنظامیان در روز ۲۲ اپریل از اثر یک حمله انتحاری در میان جمعیت زیادی که خارج از یک مرکز توزیع تذکره در کابل گردهم آمده بودند رخ داد و باعث تلفات ۱۹۸ غیرنظامی گردید.
تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: «من از این حملات که بطور عمدی غیرنظامیانی‌را‌هدف قرار می دهند که در جستجوی استفاده از حق شان برای رای دهی بر مبنای قانون اساسی هستند، متاثر شدم.»
وی افزود: «این حملات بر تسهیلات انتخاباتی چیزی نیستند جز یک حمله بر دموکراسی.»
این گزارش تازه تحت عنوان «روند ظهور حوادث مرتبط به انتخابات در افغانستان» در مورد اینکه چگونه تقریبا ۷۵ درصد حوادث امنیتی از ۱۴ اپریل در مکاتب یا مساجدی که برای اهداف مرتبط به انتخابات استفاده می شدند، صورت گرفته است، جزئیات می دهد و ادعاها در مورد ارعاب کارمندان مرتبط به انتخابات و کسانی که می‌خواهند در انتخابات اشتراک کنند را توضیح می‌دهد.
در گزارش یوناما آمده است از ۲۳ حادثه امنیتی مرتبط به انتخابات که از سوی یوناما تائید شده و در گزارش تازه آمده است، ۱۰ حادثه شامل تهدید، آزار و اذیت و ارعاب توسط عناصر مخالف حکومت بر علیه استادان و رای دهندگان بالقوه به شمول ادعاهای مصادره تذکره و جریمه برای داشتن استیکر ثبت نام رای دهندگان می باشد.
یاماموتو گفت: «خشونت های مرتبط به انتخابات باید به همه یادآوری کند که تلاش ها در جهت صلح در افغانستان نمی تواند کنار گذاشته شود.» وی افزود: «راه پیش رو نباید بر یک راه حل نظامی تکیه کند، بلکه باید به یک پروسه دموکراتیک اتکا نماید و من یک بار دیگر از طالبان می خواهم تا پیشنهاد صلح رئیس جمهور غنی را بپذیرند، در انتخابات اشتراک کنند و گفتگوهای مستقیم با حکومت را برای پایان دادن به رنج مردم افغانستان، آغاز کنند.»
یوناما در این گزارش تاکید کرده است که سازمان ملل به حمایت از روند برگزاری انتخابات افغانستان متعهد است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.