نصیر احمد درانی: دولت به تنهایی با خشکسالی مبارزه نمی‌تواند

گزارشگر:سه شنبه 25 ثور 1397 - ۲۴ ثور ۱۳۹۷

وزیر زراعت و مالداری با اشاره به تهدید خشکسالی در کشور می‌گوید که مدیریت این پدیده بدون سهم‌گیری سکتور خصوصی ناممکن است.
نصیر احمد درانی وزیر زراعت و مالداری و محمد اسلم سیاس معین وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی در پیوند به تهدید خشک‌سالی در کشور mandegar-3در نشست روز دوشنبه (۲۴ ثور) مجلس نمایندگان فرا خوانده شدند.
نصیر احمد درانی وزیر زراعت و مالداری ضمن ابراز نگرانی از خشک‌سالی در کشور گفت که مدیریت خشک‌سالی بدون سهم گیری سکتور خصوصی ناممکن است.
آقای درانی افزود، هرچند دولت افغانستان تدابیر را برای مبارزه با خشک‌سالی در دستور کار خود قرار داده است ولی به تنهایی نمی‌تواند با این پدیده مبارزه کند.
وزیر زراعت گفت که ۱۵ ولایت از جمله، جوزجان، بادغیس، فاریاب، غور، ارزگان، زابل، قندهار، هلمند، سمنگان، بلخ، بغلان، هرات، فراه و نیمروز با ۶۰ درصد خشک‌سالی در درجه اول قرار دارند.
به گفته او، ولایت های میدان وردک، لوگر، تخار، پکتیا، نورستان و سرپل با ۴۰ درصد خشک‌سالی در درجه دوم قرار دارند و متباقی ۱۳ ولایت دیگر با ۲۰ درصد خشک‌سالی در درجه سوم قرار دارند.
آقای درانی افزود که اگر تهدید خشک‌شالی در کشور افزایش یابد حکومت ناگزیر است کار برخی از پروژه‌های بند آب را متوقف کرده و پول آن‌را صرف تأمین علوفه برای مواشی کند.
او خاطر نشان کرد که تامین علوفه دوماهه مواشی که با تهدید خشک‌سالی مواجه اند نزدیک ۱۰۰ میلیون دالر هزینه دارد و اگر این مشکل ۹ ماه ادامه یابد هزینه نجات مواشی به ۵۵۰ میلیون دالر می‌رسد.
به گفته او، هرچند وزارت زارعت تا کنون برای حل معضل خشک سالی اقداماتی را در راستای تأمین پول برای خریداری علوفه انجام داده اما این مقدار بسنده نیست.
از سویی هم، محمد اسلم سیاس معین وزرات دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی می‌گوید که پلان مبارزه با رویدادهای طبیعی به همکاری سازمان ملل آماده شده و این سازمان آمده است تا در بخش تامین مواد غذایی، صحت و آب آشامیدنی دولت افغانستان را یاری رساند.
با این وجود، مجلس نمایندگان عملکرد حکومت به ویژه وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی را برای کمک رسانی به آسیب دیدگان قناعت بخش ندانسته و تاکید دارد که حکومت باید در جهت رفع این مشکل توجه جدی نماید.
عبدالروف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان، خشک‌سالی را چالش بزرگ در برابر مردم مالدار و زراعت پیشه خواند و گفت که بسیاری از مواشی مردم در نتیجه کم توجهی دولت تلف شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.