معین برکنارشدۀ وزارت داخله: پولیس در بدترین وضعیت قرار دارد

گزارشگر:چهار شنبه 2 جوزا 1397 - ۰۱ جوزا ۱۳۹۷

جنرال مرادعلی مراد معین پیشین ارشد امنیتی وزارت امور داخله از وضعیت پولیس لب به انتقاد گشوده می‌گوید نیروهای پولیس در بسیاری از ولایات و ولسوالی‌های دور دست اعاشه به موقع دریافت نمی‌کنند.
mandegar-3آقای مراد دیروز سه‌شنبه (۱جوزا) در مراسم معرفی معین جدید ارشد امنیتی وزارت داخله در کابل، وضع فعلی پولیس کشور را رقت بار خواند.
آقای مراد گفت که هم اکنون پولیس کشور در بدترین وضعیت قرار دارد، این نیروها شدیدا محروم اند و در بسیاری از ولایات و ولسوالی‌های دور دست همچون غزنی، خوست، پکتیا، ارزگان و دایکندی اعاشه دریافت نمی‌کنند.
وی با زبان کنایه وضعیت امنیتی کشور را وخیم خوانده از یک سلسله روندهایی انتقاد کرد که به گفته وی با توجه به شرایط موجود تاسف‌بار بوده و هیچ گونه تاثیر مثبتی بر این اوضاع ندارد.
در همین حال ویس احمد برمک وزیر امور داخله در پاسخ به انتقادهای ژنرال مراد، در نرسیدن اعاشه و اباته پولیس در نواحی دور دست کشور، تمام مسوولان امنیتی را مسوول این امر دانست.
آقای برمک با تایید سخنان آقای مراد مبنی بر آنکه پولیس در برخی مناطق اعاشه به موقع دریافت نمی‌کنند، تاکید کرد که وزیر داخله، معینان وزارت، فرماندهان ، آمرین امنیت و غیره از این جهت مسوول تلقی می‌شوند.
وی ادامه روند اصلاحات در سکتور پولیس را الزامی خوانده گفت که براساس برنامه اصلاحی که از هشت ماه به این سو در این سکتور آغاز گردیده، هر فردی که با این روند همراه نباشد خلع وظیفه خواهد شد.
آقای برمک اصلاح نظام آموزشی پولیس و اصلاح نصاب را از اولیت‌های مهم در روند اصلاحات سکتور پولیس عنوان کرده، خاطر نشان ساخت که اکادمی خمود و جمود پولیس به یک مرکز پویا مبدل شده و تعلیمات پولیس نیز مرکزی خواهد شد.
وزیر داخله، نبود اکمالات و تجهیزات پیشرفته در اختیار پولیس را نقیصه بزرگی خواند که این نیروها را چه در زمان رویارویی با تروریستان و چه هنگام مواجهه با شبکه‌های جرمی به شدت آسیب پذیر ساخته است.
وی گفت پولیس در بسیاری از ولایات و ولسوالی‌های دور دست بدون حضور نیروهای ارتش با گروه‌های تروریستی بدون داشتن تجهیزات پیشرفته درگیراند و تلفات متقبل می‌شوند.
به گفته وی بخش مبارزه با جرایم وزارت داخله نیز به رغم سرازیر شدن مبالغ هنگفت مالی در سالیان پیش در حمایت از نیروهای دفاعی، تجهیزات پیشرفته در اختیار ندارند، که این مساله روند مبارزه با جرایم، نقض قانون، زورمندان و شبکه‌های تروریستی را با چالش روبرو کرده است.
آقای برمک خاطر نشان ساخت که به منظور اکمالات بیشتر پولیس، تمویل و تجهیز این نیروها به سلاح‌های پیشرفته و خرید تجهیزات مدرن به بخش مبارزه با جرایم این وزارت، رایزنی‌ها با رهبری حکومت ادامه داشته و دربخش‌های یاد شده اقداماتی روی دست گرفته خواهد شد.
از سویی هم اختر محمد ابراهیمی معین ارشد امنیتی که تازه حکم توظیفش در سمت معینیت ارشد را دریافت کرده از مبارزه جدی با قانون شکنی در وزارت داخله خبر داد.
آقای ابراهیمی با اشاره به زورگویی، انجام اعمال غیر قانونی و لت و کوب پولیس از سوی برخی زورمندان، تصریح نمود که دست بالا کردن بالای پولیس، دست بالا کردن بالای قانون است، بناء دست زورمندان شکسته خواهد شد.
وی تطبیق قانون، حمایت از پولیس در برابر زورمندان، نزدیک مردم و نهادهای امنیتی، توجه ویژه به اکمالات و اعاشه نیروهای پولیس، معلولین و خانواده‌های شهدای پولیس را از اولیت‌های کاری خود در معینیت ارشد عنوان نمود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.