سیگار: پـروژۀ پنج ملیـارد دالری امـریکا در افغـانستان بی‌نتیجه مانـده است

گزارشگر:شنبه 5 جوزا 1397 - ۰۴ جوزا ۱۳۹۷

اداره بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه‌ خود از بی نتیجه ماندن یک برنامه نزدیک به پنج میلیارد دالری ایالات متحده در افغانستان خبر داده است.
یافته‌های گزارش تازه این نهاد معتبر بین‌المللی نشان می‌دهند که پس از هفده سال برنامه باثبات‌سازی بخش‌های جنگ‌زده افغانستان تقریباً ناکام شده mandegar-3است.
بربنیاد این گزارش، این برنامه چهار میلیارد و ۷۰۰ هزار دالر هزینه برداشته است و هدف از عملی سازی آن آوردن ثبات به بخش‌های بوده است که در آن شورشیان فعال هستند.
گزارش می‌افزاید که وجود فساد، حیف و میل شدن پول و نبود نظارت از آن باعث شده‌اند تا این برنامه نتیجه ندهد.
جان ساپکو بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان می‌گوید که واشنگتن در کل تا کنون ۱۲۶ میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان هزینه کرده است که بخش بزرگ آن برای ایجاد نیروهای امنیتی افغانستان به مصرف رسیده است.
در گزارش سیگار آمده است که حکومت امریکا از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ میلادی زیر فشار زیاد قرار داشت تا ولسوالی‌های ناامن افغانستان را با ثبات سازد و روی همین دلیل، ادارات حکومت امریکا برای رسیدن به این هدف «پول بسیار هنگفت را بسیار به سرعت» در افغانستان مصرف کردند، در حالی که افغانستان برای جذب این مقدار پول آماد‌گی و ظرفیت لازم را نداشت.
بر بنیاد این گزارش، این اقدام امریکا سرانجام سبب رشد فساد اداری در افغانستان شد و از مصرف هنگفت پول توسط امریکا برای آوردن ثبات در افغانستان، تنها شمار اندک از نخبه‌گان سیاسی و قومی و همچنان افراد پر نفوذ در این کشور منفعت بردند که در نتیجه بسیاری پروژه‌های آوردن ثبات در مناطق ناامن افغانستان به جای تأثیرات مثبت، تأثیرات بد و منفی از خود به‌جا مانده است.
سیگار گفته است که وزارتخانه‌های دفاع و خارجه امریکا و اداره توسعه بین المللی این کشور برنامه‌های آوردن ثبات را در عدم آشنایی و داشتن معلومات کافی در باره نهادهای محلی، بافت اجتماعی و سیاسی افغانستان و ساختار دولت این کشور در افغانستان عملی کردهاند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.