آیـا اثـرات مرگبـار گـرم شـدن زمیـن را می دانیـد؟

- ۰۷ اسد ۱۳۹۷

از بین رفتن یخچال های موجود در قطب شمال و جنوب یکی از نگران کننده ترین اثرات گرم شدن زمین است. آب شدن این حجم زیاد از یخ و برف باعث بالا آمدن سطح آب در اقیانوس ها شده و بسیاری از مناطق ساحلی در جهان به زیر آب خواهد رفت.
mandegar-3به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، گرم شدن زمین یکی از نگران کننده ترین مسائل امروز جهان بشریت است. این مسئله به قدری مهم است که در سال های اخیر پیمان های زیادی مثل پیمان «کیوتو» به این منظور بین بسیاری از کشورهای جهان امضاء شده است. در این نوشتار سعی داریم تا شما را بعضی از اثرات مرگبار گرم شدن زمین آشنا کنیم.

* پخش بیماری ها
بر اساس نظر کارشناسان و با توجه به گرم شدن هر چه بیشتر کشورهای شمالی بسیاری از حشرات مثل پشه های مالاریا به این کشورها مهاجرت کرده و با رشد و تکثیر در این کشورها موجب گسترش بیماری های خطرناک می شوند.

* افزایش خشکسالی
همان طور که افزایش گرمای زمین موجب ذوب شدن یخ ها و افزایش حجم آب در بعضی از مناطق زمین می شود ، در عین حال در بعضی از بخش های زمین این مسئله منجر به خشکسالی خواهد شد. در قاره آفریقا ما شاهد بیشترین حجم خشکسالی ها به همین دلیل هستیم. منابع آبی در این قاره بسیار کم است و برای کنترل این منابع به احتمال زیاد در آینده جنگ های زیادی در خواهد گرفت.
* ضررهای اقتصادی
تاثیرات پدیده گرم شدن زمین تنها به بر روی طبیعت نیست. یکی دیگر از تاثیرات ویرانگر این پدیده بر روی اقتصاد است. مناطق بسیاری در جهان بر اثر این پدیده دچار طوفان ، سیل و یا خشکسالی و بسیاری دیگر از انواع بلایای طبیعی شده و اقتصاد و تجارت در این مناطق از بین می رود.

* از بین رفتن یخ های قطبی
از بین رفتن یخچال های موجود در قطب شمال و جنوب یکی از نگران کننده ترین اثرات گرم شدن زمین است. آب شدن این حجم زیاد از یخ و برف باعث بالا آمدن سطح آب در اقیانوس ها شده و بسیاری از مناطق ساحلی در جهان به زیر آب خواهد رفت. اثر بد دیگر ،از بین رفتن بسیاری از جانوران قطبی است که موجب بر هم خوردن زنجیره حیاتی و تغذیه ای در قطب شمال و جنوب خواهد شد. اثر مخرب دیگر این مسئله این است که برف و یخ موجود در قطب باعث بازتابش نور شده و دمای زمین را کاهش می دهد. با از بین رفتن این یخ ها این خاصیت از بین رفته و زمین بیش از پیش از گرم خواهد شد.

* آتش سوزی های گسترده
در حالی که زمین پیوسته در حال گرم تر شدن است، مناطق گرم و خشک که به طور معمول مستعد حریق هستند دچار آتش سوزی های بسیار گسترده تر خواهند شد. در تابستان ۲۰۰۷ میلادی ۳ هزار مورد آتش سوزی در جنوب شرقی اروپا رخ داد که حجم زیادی از مناطق جنگلی را در این مناطق تخریب کرد.در عین حال دی اکسید کربن موجود در آتش سوزی نیز باعث آلودگی بیش تر هوا می شود.

* طوفان های مخرب
با توجه به این که دمای اقیانوس ها در بحث به وجود آمدن طوفان ها و گردبادها نقش موثری ایفا می کنند پس بایستی دقت کرد که این تغییر درجه حرارت در این مدت اخیر به افزایش تعداد و قدرت تخریبی طوفان ها منجر می شود. بر طبق محاسبات انجام شده قدرت تخریبی طوفان ها در ۳۰ سال اخیر چیزی در حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.هر چه هوای اطراف و سطح اقیانوس ها گرم تر شود طوفان ها مخرب تر خواهد شد.

* موج سرما
شاید در نگاه اول این مسئله که گرم شدن کره زمین باعث ایجاد موج سرما شود غیر منطقی به نظر آید اما باید گفت که با تغییرات گسترده ای که این پدیده در کره زمین موجب شده است ممکن است که حجم گسترده ای از نور خورشید توسط اقیانوس ها جذب شده و باعث کاهش دما و به وجود آمدن امواج سرمای قطبی در جهان شود. این موج سرما می تواند به حجم زیادی از تاسیسات زیربنایی ، خطوط انتقال انرژی و همچنین انسان ها و سایر موجودات زنده خسارت های عظیمی وارد کند.

* رعد و برق های مرگبار
با توجه به افزایش دما و رطوبت بایستی منتظر افزایش رعد و برق های خطرناک تر نیز بود. بر اساس نظریه های موجود در پایان این قرن ما با افزایش ۱۰۰ درصدی رعد و برق های مرگبار و نیرومند رو به رو خواهیم بود. بر اساس تحقیقات افزایش گرما و خصوصا رطوبت در ایجاد رعد و برق موثر بوده و با آن نسبت مستقیم دارد

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.