گرامی‌داشت از هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی و هفتۀ شهید در برخی از ولایت‌ها

گزارشگر:دوشنبه 19 سنبله 1397 - ۱۸ سنبله ۱۳۹۷

بادغیس
از هفتۀ شهید و هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود در تالار مقام ولایت بادغیس گرامی‌داشت شد.
در این محفل فیض محمد میرزازاده معاون و سرپرست ولایت بادغیس، مسوولان ملکی و نظامی، زنان، محاسن سفیدان، مجاهدان و بازمانده‌گان شهدا اشتراک کرده بودند.
mandegar-3

فیض محمد میرزازاده معاون و سرپرست ولایت بادغیس با ابراز تسلیت از هفتۀ شهید و هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی کشور، قهرمان ملی کشور را اسطورۀ تاریخ افغانستان خوانده، گفت: آمرصاحب شهید متعلق به یک قوم و یک ملت نیست، رشادت و زحمات مسعود شهید، به‌خاطر تامین عدالت سیاسی و اجتماعی، در بین اقوام کشور بوده است.
آقای میرزازاده از مردم بادغیس خواست تا در امر بازسازی ونوسازی به‌ویژه در قسمت تامین امنیت چون همیشه با حکومت محلی هم‌کار بوده باشند. وی نظام کنونی را مدیون حمایت مردم تلقی نمود.
غور
مسوولان در ولایت غور، از هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی کشور، احمدشاه مسعود بزرگداشت کردند.
غلام ربانی هدفمند، مسوول بنیاد «شهید احمدشاه مسعود» در ولایت غور گفته که «در این مراسم، بیشترین تاکید بر این بود که احمدشاه مسعود، به‌عنوان چریکی دلاور و فرماند‌ه‌یی توانا و هوشیار، باید همواره مورد ارج‌گزاری و گرامی‌داشت قرار بگیرد.»
به گفتۀ او، با این‌که همۀ ما به سال‌روز استرداد استقلال افغانستان، روز ۲۸ اسد احترام داریم، ولی دولت نسبت به این روز، کم‌تر به روز قهرمان ملی ارج و احترام می‌گذارد.
او مطرح می‌کند که این سیاست دولت ناشی از برنامه‌ها و طرح‌های ضد جهادی است که باید هوشیاری به خرج داد تا این روش کنار گذاشته شود.
وی هم‌چنان خاطرنشان ساخت رهبر شهید و فرزانه، استاد برهان‌الدین ربانی از کسانی بود که در راه آزادی و ارزش‌های دینی افغانستان تلاش‌های زیادی انجام داد و به‌همین خاطر مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفت.

هرات
هم‌چنان از هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی کشور و هفتۀ شهید در ولایت هرات گرامی‌داشت شد.
امیر اسماعیل‌خان عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی و وزیر پیشین انرژی و آب که در همایش بزرگداشت از هفتۀ شهید و هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی کشور در هرات سخنرانی داشت، می‌گوید که مردم دیگر از دموکراسی مرگ‌بار خسته شده‌اند و باید برای ۳ تا ۵سال یک حکومت نظامی دیکتاتوری تشکیل شود.
این رهبر جهادی گفت: وضعیت فعلی در کشور برای هیچ‌کدام ‌ما قابل قبول نیست؛ فقر بیداد می‌کند، اعتیاد به‌حدی رسیده که امروز در کنار جاده‌ها ده‌ها هم‌وطن ما افتاده است. اعتیاد زنده‌گی خانواده‌ها را فلج ساخته و آمار آن هرروز بالاتر می‌رود.
به باور اسماعیل‌خان، این مردم از سخت‌ترین جنگ‌ها نترسیدند؛ اما امروز یا از فقر می‌میرند یا در ناامنی کشته می‌شوند.
این فرماندۀ جهادی تصریح کرد:‌ امروز در هیچ‌جا امنیت نداریم، باید به دنبال راه حل باشیم، اردو و پولیس روزی به بن‌بست خواهند خورد و ممکن است دیگر توان مقابله نداشته باشند. تا کی باید این وضعیت را تحمل کنیم؟
او دربارۀ انتخابات پارلمانی پیش رو هم گفت که انتخابات پیش رو هزاردرصد مملو از تقلب خواهد بود.
والی پیشین هرات، تصریح کرد: حرف من این‌بار شعار نیست و حکومتی را که بیش‌تر برای ما مصیبت ایجاد کند قبول نداریم. یا انتخابات را معطل کنند یا با سیستم بایومتریک انتخابات برگزار کنند و یا حکومت موقت ایجاد شود.

این درحالی‌ست که از هفتۀ شهید و هفدهمین سال‌روز شهات قهرمان ملی کشور، در برخی از ولایت‌های کشور و کشورهای بیرونی مثل فرانسه، دنمارک، آلمان انگلستان و …، گرامی‌داشت به‌عمل آمده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.