اتحادیۀ نهادهای ناظر انتخاباتی: شرکای انتخابات چند پارچه شده‌اند

گزارشگر:صدیق/ سه شنبه 27 سنبله 1397 - ۲۶ سنبله ۱۳۹۷

اتحادیۀ نهادهای ناظر انتخابات کشور، از سازمان ملل متحد می‌خواهند تا برای شکستن بن‌بست میان ایتلاف بزرگ ملی، حکومت و کمیسیون انتخابات وارد عمل شود.
این نهاد با اشاره به چالش‌های اخیر که میان نهادهای انتخاباتی و ایتلاف بزرگ ملی شده است، خواستار اقدام سازمان ملل متحد برای شکستن این بن‌بست شده و گفته است که نهادهای بین‌المللی باید نگرانی مردم افغانستان را درک کنند و وارد عمل شوند.
mandegar-3چندین نهاد ناظر انتخاباتی که به‌منظور ایجاد یک میکانیزم مشترک نظارتی در انتخابات دیروز دوشنبه (۲۶سنبله) در یک نشست مشترک خبری در کابل، از احتمال تاخیر انتخابات ابراز نگرانی کرد و بیان داشتند که پراکنده‌گی که میان شرکای انتخابات ایجاد شده است سبب آسیب جدی بر روند انتخابات می‌شود.
یوسف رشید رییس اجرایی «موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان» بن‌بست موجود میان ایتلاف احزاب سیاسی، کمیسیون انتخابات و حکومت روی پروسه ثبت نام رای‌دهنده‌گان و چه‌گونه‌گی برگزاری انتخابات را درحالی‌که بیش از یک‌ماه به زمان برگزاری انتخابات باقی نمانده، خطرآفرین خواند.
آقای رشید گفت که اختلاف شرکای بزرگ انتخاباتی که به دلایلی روزبه‌روز قوی‌تر شده و به مسدودشدن دروازۀ چندین دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات منجر شده است، می‌تواند پروسه‌های مقدماتی انتخابات را متاثر ساخته و زمینه‌ساز تاخیر انتخابات گردد.
آقای رشید هرچند احزاب سیاسی، حکومت و کمیسیون انتخابات را به هم‌کاری روی برگزاری شفاف و به موقع انتخابات فرا می‌خواند، اما شکستن بن‌بست ایجاد شده ناشی از اختلاف طرف‌ها روی برگزاری انتخابات پارلمانی را از ظرفیت حکومت افغانستان خارج دانسته و از سازمان ملل خواست که برای شکستن این بن‌بست وارد عمل شود.
او با اشاره به دو خواست عمدۀ احزاب سیاسی مبنی بر بایومتریک رای‌دهنده‌گان و تغییر سیستم انتخاباتی که به گفتۀ او، از لحاظ زمانی در انتخابات پیش‌رو قابل اجرا نیست، تاکید کرد که برای عملی‌شدن این شاخص‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری باید میکانیزم‌های عملی روی دست گرفته شود.
رییس اجرایی فیفا حکومت را خطاب قرار داده گفت، پراکنده‌گی‌یی که هم اکنون میان شرکای انتخاباتی ایجاد شده و ممکن است به سلامت انتخابات لطمه وارد کند به نفع این پروسۀ ملی نیست به این دلیل یک کمیتۀ مشترک شفافیت متشکل از حکومت، احزاب سیاسی، کمیسیون انتخابات، نهادهای ناظر انتخاباتی و سازمان ملل ایجاد شده و شفافیت در انتخابات پیش‌رو را تضمین کند.
او میکانیزم نظارتی‌که تاکنون کمیسیون براساس آن به نظارت نهادهای مدنی اعتبار قایل شده است را نیز سمبولیک و بی‌تاثیر خوانده از کمیسیون خواست که یک میکانیزم واحد و موثر نظارتی برای احزاب سیاسی و نهادهای مدنی از انتخابات را روی دست بگیرد.
نگرانی از بن‌بست انتخابات پارلمانی پیش‌رو در حالی از سوی اتحاد نهادهای ناظر انتخابات مطرح می‌شود که ایتلاف احزاب سیاسی دو روز پیش از این در اعتراض به بی‌توجهی حکومت و کمیسیون انتخابات به خواسته‌هایش دروازۀ دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در چهار ولایت مسدود کرد.
کمیسیون انتخابات در واکنش به این اقدام از احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ابراز نگرانی کرده و از نهادهای امنیتی خواست که دروازۀ دفاتر ولایتی کمیسیون را بگشاید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.