وزیر مالیه: امریکا در سال ۲۰۱۳ یک میلیارد دالر به افغانستان کمک می‌کند

- ۲۶ جدی ۱۳۹۱

وزارت مالیۀ کشور می‌گوید که پیش از این تنها ده درصد کمک‌های پولی ایالات متحده امریکا از طریق بودجه دولت به مصرف می‌رسید، حالا ۵۰ درصد از طریق بودجه دولت به مصرف می‌رسد.
براساس توافق افغانستان و ایالات متحده امریکا در سفر اخیر هیات افغانی به واشنگتن، قرار است شاهراه سالنگ، شاهراه ولایات مرکزی، خط آهن جلال آباد – پشاور از قندهار به چمن، اعمار بند برق کنر و کوکچه و پروژه تولید برق گاز شبرغان نوسازی و بازسازی شوند.
حضرت عمر زاخیلوال، وزیر مالیه روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت تا یک و نیم ماه آینده ایالات متحده امریکا ۸۲۵ میلیون دالر را به بودجه افغانستان انتقال می‌دهد: «از آغاز همین سال حد اقل پنجاه درصد همۀ کمک امریکا از طریق بودجه ملی افغانستان به مصرف خواهد رسید».
یکی از انتقادهای دولت افغانستان از جامعه جهانی این است که در ده سال گذشته پروژه‌های زیربنایی را تمویل نکرده و بیشتر پول‌ها برای برنامه‌های کوتاه مدت و ناکارا به مصرف رسیده اند.
مقام‌های افغان دست نتایج سفر خود به امریکا را با خبرنگاران شریک کردند و گفتند که دست آوردهای مهمی در این سفر به دست آمده است.
کمک یک میلیارد دالری
زاخیلوال گفت در سال مالی ۲۰۱۳ افغانستان حدود یک میلیارد دالر را از امریکا دریافت و از طریق بودجه دولتی مصرف خواهد کرد. وزیر مالیه گفت این کمکی است که حکومت افغانستان اختیار مصرف و اولویت بندی آن را دارد.
به گفته زاخیلوال، امریکا توافق کرده تا پس از این با شرکت‌های منطقه قرارداد کند که به این ترتیب هزینه بازسازی به مراتب ارزان تر می‌شود زیرا شرکت‌های بین‌المللی پول‌های هنگفتی در بدل پیشبرد کارهای بازسازی در افغانستان می‌گرفتند.
زاخیلوال گفت: «توافق صورت گرفت پولی که برای ما می‌دهند از طریق بودجه (دولتی) به مصرف می‌رسد. ما ترجیح می‌دهیم که پول را به قراردادی‌های افغانی بدهیم و اگر افغانی پیدا نشد به شرکت‌های بزرگ منطقه بدهیم، نسبت به قراردادی‌های غربی که بسیار گزاف تمامی شود برای ما».

نگرانی از فساد اداری
در همین حال نگرانی هایی و جود دارد که به دلیل فساد گسترده در اداره های دولتی افغانستان، کمک‌های مالی امریکا نتیجه بخش نباشند. اما آقای زاخیلوال گفت کمک‌هایی که به دولت داده می‌شود، شفاف است: «در این شکی نیست که در اداره‌های افغانستان فساد است ولی در پول کمک فساد نیست. برای هر دالری که از سوی حکومت به مصرف رسیده در مقابلش حساب موجود است».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.