احمدولی مسعود نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در محفل فراغت دانشجویانِ خورشید: تمرکز قدرت موجب «بی‌اعتمادی ملی و نارسایی» شده است

گزارشگر:روح‌الله بهزاد - ۲۱ حوت ۱۳۹۷

احمدولی مسعود نامزد انتخابات ریاستجمهوری می‌گوید که تمرکز قدرت و صلاحیت در یک مرجع سبب بی‌اعتمادی ملی و نارسایی در اداره و مدیریت کشور شده است.
احمدولی مسعود نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری که دیروز سه‌شنبه، ۲۱ حوت در محفل فراغتِ دانشجویان موسسۀ تحصیلات عالی خصوصی خورشید حرف می‌زد، همچنان گفت که رهبران حکومت وحدت ملی وضعیت را به گونه‌یی مدیریت کرده اند که مردم «زنده ماندن شان را mandegarشانس» می‌دانند.
آقای مسعود در این محفل خطاب به دانشجویان فارغ شده گفت که وارد شدن آنان به جامعه، برای مشکلات افغانستان راهگشا است. احمدولی مسعود افزود که دانشجویان باید فراوردهای علمی شان را برای گره‌گشایی مشکلات افغانستان به کار ببندند.
او از فقر و فساد در کشور سخن گفت و اظهار داشت: رهبران حکومت، دولت را به گونه‌یی مدیریت کردند که مردم فکر می‌کنند، «زنده ماندن شان شانس» است وقتی یک شهروند از خانه بیرون می‌شود، انتظار زنده برگشتن را بسیار کم می‌داشته باشد.
این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری از جوانان دانشجویان و در مجموع جوانان خواست تا کشور به تحصیلشان ادامه دهند و از کشور فرار نکنند. احمدولی مسعود به این باور است که قوم‌گرایی و جنگ‌های نیابتی بیگانه‌گان، موجب از بین رفتن اعتماد ملی در کشور شده است.
او می‌گوید که دانشجویان نباید به علم و دانش نگاه محدودِ پولی و کسب سرمایه داشته باشند. به باور احمدولی مسعود: «رسیده‌گی به مشکلات و ناملایمتی‌های دیگران، یکی از تعهدات اخلاقی یک دانشجو است. نقش دانشجو در تغییر جامعه بسیار برجسته و اثرگذار است. تداوم فقر، فساد، بی‌ثباتی و جنگ معلول بی‌تفاوتی به نظم عمومی و تمام جامعه است».
آقای مسعود در واکنش به اظهارات اخیر محمداشرف غنی که گفته است حاکمان پیشن با برادرکشی و قتل به قدرت رسیده‌اند، بیان داشت: من با آقای غنی موافقم. پانزده سال پیش هم من روی این مشکل انگشت گذاشته بودم و طرح پیشکش کردم. آن‌زمان گفتم که سه مولفۀ عمده تاریخ افغانستان را شکل می‌دهد که یکی آن، رقابت و نزاع میان نخبه‌گان برای کسب قدرت است. اما هیچکسی به این مشکل توجه نکرد.
احمدولی مسعود تأکید کرد، یکی از دلایلی که افغانستان دور باطل تاریخ ناکامی را چرخ می‌زند، نزارع میان نخبه‌گان برای کسب قدرت است. او گفت که چشم امیدِ تغییر این وضعیت، جوانان و دانشجویان اند و لازمۀ این کار، شناخت درست و دقیق بحران و ارایۀ نسخۀ موثر است.
احمدولی مسعود که نامزد تیم وفاق ملی در انتخابات ریاستجمهوری است همچنان به این باور است که تمرکز عمودی قدرت و صلاحیت در یک مرجع مشخص سبب بی‌اعتمادی و نارسایی در امور شده و نیاز است تا ساختار نظام به شکل افقی تغییر کند و تمام اقوام و اقشار افغانستان در تصمیم‌گیری‌های کلان ملی شریک شود تا برادر برادر را و پسر پدر را برای کسب قدرت از بین نبرد.
mandegarاو اظهار می‌دارد که «چهرۀ زشت سیاست» و «سیمای فریبندۀ سیاست‌مداراِ» افغانستان را تنها جوانان می‌توانند افشا کنند. به گفتۀ احمدولی مسعود: «دیوارهای قومی، سمتی، زبانی و مذهبی باید فرو بریزد و بین اقوام افغانستان پل زده شود. به فرهنگ منحط سیاسی گذشته باید خط بطلان کشیده شود و ارزش‌های امروزی حفظ شود. این نیازهای اساسی جامعۀ ما است. این کار تنها از دست جوانان ساخته است».
این نامزد انتخابات ریاستجمهوری شعارِ «آینده از آن جوانان است» را زیر پرسش برد و گفت که واقعیت این است که آینده نه، بلکه امروز از آن جوانان است. آقای مسعود گفت که نسل جوان باید وارد میدان شود. او اظهار داشت که تیم وفاق ملی در پی انگشت گذاشتن بر مشترکات مردم افغانستان است تا با ارایۀ دیدگاه واحد، نقشۀ راه برای کشور ترتیب کنند.
آقای مسعود با بیان این‌که اختلافاتِ مردم باید مدیریت شود، افزود: سیاست‌مداران از اختلافات مردم استفادۀ سوء و شخصی می‌کنند. باید گفتمان ایجاد کنیم و به‌خاطر اختلافات ما، با یکدیگر نجنگیم. جنگ بر سر اختلافات به معنای خون تزریق کردن به رگ‌های پوپولیست‌ها و منفعت‌طلبان است.
احمدولی مسعود در اخیر سخنانش به گفت‌وگوهای اخیر صلح و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت که صلح و جنگ به مردم تعلق دارد و بدون مردم و بدون در نظرگیری مطالبات و خواست‌های مردم، صلحی آمدنی نخواهد بود.
گفتنی است که دانشگاه خورشید دیروز نخستین دور فراغت دانشجویانش را جشن گرفت. به گفتۀ مسوولانِ دانشگاه خورشید، در محفل دیروز، حدود ۶۰۰ دانشجو از رشته‌های اقتصاد و حقوق فارغ شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.