آذربایجان: افغانستان را به اروپا وصل می‌کنیم

- ۰۸ دلو ۱۳۹۱

وزارت خارجۀ آذربایجان می‌گوید با احداث خط آهن میان افغانستان و آذربایجان، افغانستان به کشورهای اروپایی وصل خواهد شد.
وزارت خارجۀ آذربایجان اطمینان داده است که این کشور در حالات بحرانی به همکاری‌هایش با افغانستان ادامه می‌دهد.
آراز عظیموف معاون وزارت خارجه آذربایجان به روز یکشنبه در یک نشست خبری مشترک با جاوید لودین معاون سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان گفت: کشورش تلاش دارد تا افغانستان را از طریق راه ترانزیتی به اروپا وصل نماید.
آقای عظیموف گفت: آذربایجان در افغانستان پروژه‌هایی را در بخش‌‎های برق رسانی، سرک‌سازی و سایر بخش‌های اقتصادی تطبیق کرده است.
او گفت: آذربایجان فکر می‌کند که در ضمن انکشاف ملی افغانستان برای بهره‌مندشدن این کشور از امکانات اقتصادی و طبیعی راه ترانزیتی‌یی که در سراسر منطقه احداث شده ادامه پیدا بکند، تا افغانستان به وسیله کشورهای همسایه به اروپا وصل گردد.»
افغانستان نیز می‌خواهد تا از طریق کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه به اروپا یک راه ترانزیتی داشته باشد.
جاوید لودین معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان می گوید: با همتای آذربایجانی‌ام در خصوص اهمیت و چگونگی این پروژه صحبت کرده ام.
معاون سیاسی وزارت خارجه گفت: «راه ترانزیتی را که افغانستان توقع دارد در همکاری با آذربایجان و ترکمنستان و کشور ترکیه ایجاد کند، از طریق بحیره خدرو و از طریق خاک آذربایجان به بهیره سیاه می‌رسد و این یک امیدواری بزرگ است که افغانستان دارد برای وصل شدن به اروپا از نزدیک‌ترین راه و از طریق خط آهن استفاده می‌کند.»
معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان همچنان گفت: در هفتۀ آینده همراه با زلمی رسول وزیر خارجه به دعوت همتای آذرباییجانی‌اش برای گفت‌وگو در خصوص گسترش روابط سیاسی و اقتصادی به آن کشور سفر می‌کند.
حکومت افغانستان در حالی از ایجاد راه ترانزیتی خط آهن صحبت می‌کند که چند ماه قبل برای اولین بار یکی از پروژه‌های خط ریل به اتمام رسید.
این خط بندر حیرتان را با شهر مزارشریف وصل می‌کند.
اما مسولان حکومت افغانستان می‌گویند: به خاطر گسترش خط ریل طرح شبکه‌یی را روی دست دارند که عملی کردن آن سال‌ها را در برخواهد گرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.