اعضای شورای ولایتی غور: نیروهای تازه‌نفس پس از یک هفته به غور نرسیده اند

- ۲۸ جوزا ۱۳۹۸

برخی از اعضای شورای ولایتی غور می‌گویند هنوز نیروهای تازه‌نفس اعزام شده به این ولایت هنوز پای‌شان به میدان‌های نبرد و عملیات نظامی بر ضد مخالفان مسلح دولت باز نشده است.
حمیدالله متحد، عضو شورای ولایتی غور می‌گوید که نیروهای بسیاری از قوای خاص پولیس، اردو و کماندو برای اجرای عملیات نظامی و رسیده‌گی به اوضاع وخیم امنیتی به این ولایت اعزام شده‌اند، اما هنوز به مناطق جنگی فرستاده نشده‌اند.
او که با خبرگزاری جمهور صحبت می‌کرد، گفت: با وجود وخامت اوضاع در چندین نقطه از غور، تاکنون هیچ عملیاتی برای سرکوب طالبان و پاک‌سازی مناطق از وجود آنان راه‌اندازی نشده است.
در هفته‌های اخیر بسیاری از مناطق به دست طالبان افتاده و جغرافیای تحت کنترل این گروه روز به روز در حال وسیع شدن است.
تحرکات طالبان در شمال و غرب شهر فیروز کوه، ولسوالی دولت‌یار و برخی دیگر از ولسوالی‌ها رو به افزایش بوده و هنوز اقدامی جدی از سوی دولت علیه این گروه صورت نگرفته است.
به بیان متحد، دولت با وجود اعزام نیروهای بسیار برنامه‌یی برای مقابله با طالبان ندارد و طوری که پیداست، این گروه سبب وحشت میان نیروها هم شده است.
او به صومک و پشت نور دولت‌یار اشاره کرد که دولت با تمام توان و حتا به پشتیبانی قوای هوایی نتوانست حتی یک متر از منطقه را هم به کنترل خود درآورد.
اما عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور می‌گوید هم اکنون در دو نقطه از این ولایت عملیات نظامی جریان دارد.
او اشاره که در تازه‌ترین مورد حمله هوایی در منطقۀ «خواجه‌گان» غرب شهر فیروزکوه انجام شده که از تلفات آن هنوز آماری منتشر نشده است.
همچنین یادآور شد که عملیاتی دیگر در ۲۵ کیلومتری شهر فیروزکوه به وسیله قوای زمینی در حال انجام است.
سخنگوی والی غور در پاسخ به این که چرا عملیات در نقاط ناامن صورت نمی‌گیرد، گفت: «این فیصلۀ شورای نظامی ولایت است و دلیل اجرا شدن و نشدن عملیات برای من مشخص نیست.»
در چند روز گذشته گزارش شده که بسیاری از روستاها در نزدیکی مرکز غور به دست طالبان سقوط کرده‌اند و مردم مناطق مجبور به پذیرش این گروه شده و یا هم از خانه‌های خود فراری شده‌اند.
گسترش ساحه تحت نفوذ طالبان، میزان حمایت مردمی آن را هم افزایش داده و مقابله دولت با این گروه در حال دشوارتر شدن است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.