علل و درمـان سـردیِ دست و پا

- ۰۲ سرطان ۱۳۹۸

mandegarاگر انگشتان پایِ شما همیشه سرد است، یکی از دلایلِ آن عبارت است از: ضعیف بودن جریان خون در پا. اما ضعیف بودنِ جریان خون می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، از جمله: کشیدن سیگار، فشار خونِ بالا و یا هم بیماری قلبی.
آسیب اعصاب پا در اثر عدم کنترل دیابت نیز می‌تواند یکی از علل سرد شدنِ انگشتان پا باشد.
از علل دیگر می‌توان به کم‌کاری تیرویید و کم‌خونی اشاره کرد. برخی افراد در فصل گرمِ سال نیز از سرد بودن دست و پایِ خود گله می‌کنند. این سردی علت‌های زیادی دارد؛ از استرس گرفته تا انگل. در علم پزشکی به سرد بودن کف پا، سندروم «رینودز» گفته می‌شود. دست و پای افراد مبتلا به این سندروم، با کوچک‌ترین تغییر دما سرد می‌شود.
به علت تنگ شدن رگ‌های خون، گردش خون در اطراف دست و پا تحت تأثیر قرار می‌گیرد. انگشتان دست و پا سرد می‌شود و با جریان پیدا کردن خون، قسمت‌های مذکور قرمز می‌شود و احساس سوزش پیدا می‌کند. توجه نکردن به درمان این بیماری ممکن است باعث آسیب بافت‌ها شود.

علل سردی دست‌وپا
ـ حساسیت به مواد غذایی یا محیطی که در آن قرار دارید، می‌تواند علت این سردی باشد. داشتن حساسیت باعث کاهش فشارخون و در نتیجه سردی دست‌وپا می‌شود.
ـ کاندیدا، نوعی قارچ است که تقریباً در بدن تمام انسان‌ها رشد می‌کند. این نوع قارچ، اختلالاتی از جمله سردی کف پا ایجاد می‌کند. در بدن افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، این قارچ زنده می‌ماند.
ـ انگل به محض وارد شدن به بدن، از مواد مغذی‌یی که باید وارد سلول‌ها شود، تغذیه می‌کند. این امر باعث سرد شدن دست‌وپا می‌شود.
ـ کم‌خونی یکی از شایع‌ترین علل سردی دست و پاست.

درمان سردی دست‌وپا
ـ برای چند ثانیه روی انگشتان بایستید سپس روی پاشنه برگردید. این کار را تکرار کنید تا خون در داخل کف پا جریان پیدا کند و گرم شود.
ـ به مدت ۱۵دقیقه پای خود را در یک تشت آب ولرم و نمک خیس کنید.
ـ قبل از پوشیدن جوراب، فلفل/ مرچ سیاه یا سرخ در داخل جوراب بریزید.
ـ فعالیت جسمی مانند راه رفتن، شنا، دو یا دوچرخه‌سواری روند گردش خون به کف پا را بهبود می بخشد.
ـ رعایت رژیم غذایی متعادل، کاهش میزان چربی و کلسترول باعث بهبود جریان خون در بدن خواهد شد. کاهش مصرف گوشت قرمز، هله‌هوله، غذاهای آماده و افزایش مصرف میوه و سبزی‌های تازه، غلات سبوس‌دار گوشت کم‌چرب و ماهی‌های سالم مانند سالمون و تن در رفع این بیماری موثر است.
ـ غذای گرم بخورید، زیرا علاوه بر گرم کردن بدن، نسبت به غذای سرد انرژی کمتری برای هضم آن نیاز است.

منبع: بیـتوته

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.