یک مقام امریکا در مورد بازسازی افغانستان: میلیون‌ها دالرمان ضایع گردید!

- ۰۵ سنبله ۱۳۹۱

بازرس کل ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته است که میلیون‌ها دالر از پول مالیه دهنده‌گان این کشور در پروژه‌های بازسازی افغانستان به دلیل برنامه‌ریزی ضعیف هدر رفته و میلیون‌ها دالر دیگر در خطر قرار دارند.
جان سوپکو، بازرس کل ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان روز دو شنبه هشدار داد که واگذاری مسوولیت‌های امنیتی به نیروهای افغانستان و خروج نیروهای امریکایی، ممکن است پروژه‌هایی را که با پول امریکایی‌ها تمویل شده اند به خطر اندازد.
او در گزارشی، گفته است اگر برنامه‌های توسعه‌یی تحت حمایت مالی ایالات متحده امریکا در افغانستان توسط حکومت این کشور یا تمویل کننده‌ها ادامه نیابد، ایالات متحده با خطر ضایع شدن میلیون‌ها دالر رو به رو است.
سوپکو در این گزارش نوشته است: «چنانچه این گزارش به کانگرس روشن می‌سازد، یک دهه تلاش و جنگ خونین و بیش از ۸۹ میلیارد دالری که برای بازسازی افغانستان اختصاص داده شده است، دورنمای روشنی برای مشکلات جدی به وجود نیاورده اند»
او افزوده است که به دلیل ضعف در برنامه‌ریزی، هماهنگی و اجرای پروژه‌ها، «بخش قابل ملاحظه ۴۰۰ میلیون سرمایه‌گذاری حکومت ایالات متحده امریکا در پروژه‌های زیربنایی در سال مالی ۲۰۱۱ ممکن است ضایع گردد».
در این گزارش که برای کانگرس ایالات متحده امریکا نوشته شده، همچنان هشدار داده شده است که خروج نیروهای امریکایی ممکن است پروژه‌های بازسازی را بیشتر با خطر مواجه سازد. این در حالی است که نیروهای امریکایی و ایتلاف تحت رهبری ناتو تا پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک می‌کنند.
به گفته بازرس کل ایالات متحده برای بازسازی افغانستان، بازرسی از چندین پروژه در سراسر افغانستان نشان دهنده نقص‌های زیادی است. به عنوان نمونه، نقص‌های عمده‌یی در ساخت سه پسته مرزی پولیس در ولایت ننگرهار دیده شده است.
مشکلاتی که در ساخت این پسته‌های مرزی پولیس دیده می‌شود، شامل نبود یک سیستم آبرسانی بادوام، سیستم ناقص فاضلاب، برج‌های محافظت ضعیف می‌باشد. به گزارش بازرس کل ایالات متحده امریکا، طبقه زیرین یکی از پسته‌ها حالا به عنوان «مرغدان» مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در دو سال گذشته کانگرس ایالات متحده امریکا ۸۰۰ میلیون دالر را برای تمویل پروژه‌های توسعه‌یی و بازسازی افغانستان تصویب کرده است و وزارت خارجه این کشور حدود یک میلیارد از کمک‌هایش را به بخش‌های زیربنایی افغانستان متعهد شده است.
در پی شکایت از اجرا و طراحی پروژه‌ها در افغانستان، در هر دو کشور بازداشت‌هایی صورت گرفته و اتهام‌هایی مطرح شده است. همچنان حدود ۹۰۰ هزار دالر امریکایی بازگردانده شده است.
اگر کانگرس ایالات متحده امریکا تقاضای بارک اوباما برای کمک جدید به بازسازی افغانستان را تصویب کنند، کمک های این کشور به افغانستان از شروع ماموریت تا کنون نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دالر می رسد.
سوپکو در این گزارش نوشته است: «استفاده موثر از این پول‌ها برای بهبود امنیت، حکومت داری و توسعه اقتصادی – اجتماعی در افغانستان، با چالش‌های عظیمی رو به رو است».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.