سازمان جهانی صحت: ۱۱۱ مرکز صحی به دلایل امنیتی مسدود شده‌اند

- ۲۹ اسد ۱۳۹۸

سازمان جهانی صحت یا (WHO) در یک گزارش تازه خود اعلام کرده است که از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تا اکنون، ۸۷ مورد حمله بر تاسیسات صحی در افغانستان را ثبت کرده که توسط طرف‌های درگیر انجام شده است.
این سازمان گفته است که این حملات در ۱۸ ولایت و ۵۳ ولسوالی افغانستان صورت گرفته که علاوه بر وارد کردن خسارات، تلفات کارمندان صحی را نیز در پی داشته است.mandegar
سازمان جهانی صحت در این گزارش گفته که از میان ۱۳۴ مرکز صحی، سه مرکز در جریان درگیری‌ها به گونۀ کامل ویران و ۲۰ مرکز صحی دیگر در سراسر افغانستان آسیب دیده‌اند.
در جریان هشت ماه گذشته، ۱۴ کارمند صحی در جریان درگیری‌ها در افغانستان کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.
در این گزارش آمده که از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تا اکنون به دلیل ادامه جنگ و خشونت‌ها در افغانستان، ۱۱۱ مرکز صحی در سراسر این کشور به روی بیماران مسدود شده و یا هم از فعالیت باز مانده‌اند.
سازمان جهانی صحت گفته است که حملات بر تاسیسات صحی در افغانستان بسیاری از شهروندان کشور را از عرضه خدمات صحی محروم کرده و از گروه‌های درگیر در این کشور خواسته که از حمله بر نهادهای صحی خودداری کنند.
کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان (ICRC) هفته گذشته نیز اعلام کرد که آنان نگران هدف قرار دادن مراکز صحی و بازداشت غیرنظامیان از سوی طرف‌های درگیر در مناطق تحت منازعه اند.
این کمیته روز دوشنبه (۱۲ اگست) با نشر اعلامیه‌یی گفته بود که در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، ۵۹ رویداد حمله بر مراکز صحی در افغانستان را ثبت کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.