مجلس سنا: تبادلۀ ۱۱ زندانی طالب حاکمیت ملی را زیر پرسش قرار داده است

مجلس سنا می‌گوید که تبادلۀ ۱۱ زندانی طالب با ۳ انجنیر هندی حاکمیت ملی افغانستان را زیر پرسش قرار داده و حکومت باید در این وضاحت دهد.
مجلس سنا در نشست دیروز خود تاکید کرد که حکومت افغانستان در خصوص تبادلۀ ۱۱ زندانی طالب با ۳ انجنیر هندی هیچ گونه توضیحی نداده و این مساله مردم افغانستان نسبت به حاکمیت ملی خود شان نگران کرده است.
mandegarمحمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا گفت: «حکومت باید واضح سازد که آیا در جریان مذاکرات مبنی بر تبادله ۱۱ طالب از زندان بگرام قرار گرفته و یا نه؛ این مساله حاکمیت ملی را زیر سوال جدی قرار داده است.»
آقای ایزدیار افزود، تا هنوز ارگ ریاست جمهوری و یا قصر سپیدار هیچ کدام در این مورد به مردم توضیح نداده‌اند؛ این دو نهاد نباید در این مساله بی‌تفاوت بمانند.
او با اشاره به تنش میان وزارت خارجه و ارگ ریاست جمهوری در خصوص سفر هیات طالبان به پاکستان تاکید کرد؛ زمانی‌که یک سخنگو موقف نهاد را اعلام می‌کند؛ فوراً حکم برکناری اش صادر می‌شود؛ اما در مورد نتایج مذاکراتی خلیل‌زاد در پاکستان و رهایی ۱۱ طالب، کسی پاسخ نمی‌دهد.
از سوی دیگر، فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا نیز در این خصوص گفت: «در مساله رهایی ۱۱ طالب از زندان بگرام، بحث عزت و حاکمیت ملی مطرح است؛ ما با تبادله زندانیان مخالف نیستیم؛ ولی به شرط که این تبادله مراتب قانونی خود را طی کرده باشد.»
آقای مسلم‌یار افزود، اگر امریکا در نتیجه معاملات پنهانی خلیلزاد و بدون مشوره و تفاهم با دولت افغانستان این کار را کرده باشد؛ واقعاً نگران کننده است و مردم افغانستان تاب این بی عزتی را ندارد.
او نیز از حکومت افغانستان خواست که در این مورد وضاحت دهد و اگر خود نمی‌تواند جلو خودسری‌های امریکا را بگیرد؛ مردم افغانستان به «سرکشی» امریکا پایان می‌دهند.
این در حالی است که ۱۱ عضو برجسته گروه طالبان که در زندان بگرام به سر می‌بردند به روز یک شنبه هفته جاری در ولایت بغلان با سه انجنیر هندی که در بند طالبان بودند، تبادله شدند.
در میان زندانی‌های رها شده، سه چهره مهم طالبان شیخ عبدالرحیم والی طالبان برای ولایت کنر؛ مولوی عبدالرشید بلوچ والی طالبان برای نیمروز و همچنان عزیزالرحمان والی مشهور به احسان‌الله خواهرزاده سراج‌الدین حقانی و ۹ قوماندان برجسته این گروه شامل اند.
حکومت افغانستان تاکنون در این باره ابراز نظری نکرده است.
گفته می‌شود، این تعامل در دیدار هیات امریکا به رهبری خلیل‌زاد و نماینده‌گان طالبان به رهبری ملاعبدالغنی برادر که هفته پیش در اسلام‌آباد انجام شد، صورت گرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.