کمیسیون شکایات انتخاباتی: آرای نزدیک به دوهزار محل بازشماری می‌شوند

- ۲۶ میزان ۱۳۹۸

کمیسیون شکایات انتخاباتی، پایان کار کمیسیون‌های ولایتی را اعلام کرده می‌گوید بیش از۹۰۰ مورد شکایت مربوط به انتخابات به دادستانی کل واگذار شده است.
مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی چهارشنبۀ هفتۀ پیش در یک نشست خبری در کابل با بیان این مطلب گفت که کمیسیون‌های ولایتی شکایات انتخاباتی، روی ۴ هزار و ۳۶۲ مورد شکایت انتخاباتی حکم صادرکرده‌اند.
mandegarآقای عظیمی گفت که همچنان ۱ هزار و ۷۸۰ مورد شکایت در کمیسیون‌های ولایتی رد شده‌اند، ۱۷۹ مورد که در کمیسیون‌های ولایتی قابل بررسی نبوده‌اند استثنی قرار گرفته‌اند و ۶۶ مورد نیز تاکنون زیر بررسی قرار دارند.
۴هزار و ۵۲۸ مورد شکایت انتخاباتی تا ۴۸ ساعت بعد از روز انتخابات در دفاتر کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شده است و کمیسیون‌های ولایتی شکایات انتخاباتی در جریان ۱۵ روز گذشته این شکایات را بررسی کرده و احکام ابتدایی صادر کرده‌اند.
معاون کمیسیون شکایات با اشاره به جزییات فیصله کمیسیون‌های ولایتی گفت که عموما ۶۶۹ مورد توصیه و اقدام اصلاحی در پیوند به شکایات انتخاباتی از سوی این کمیسیون‌ها صادر شده است.
وی اظهار داشت که بر اساس حکم این کمیسیون‌ها ۱ هزار و ۸۱۷ محل رای دهی به دلیل تقلب به بازشماری می‌روند و آرای ۷۷ محل رای دهی نیز باطل اعلام شده است. او در این باره توضیح داد که تنها آرای محلاتی باطل شده‌اند که پیش از انتخابات از سوی وزارت داخله مسدود اعلام شده بودند.
وی اضافه کرد که همچنان ۵۴ تن که منسوبین دولتی در سطوح مختلف و افراد عادی را شامل می‌شوند بر اساس فیصله این کمیسیون های ولایتی شکایات انتخاباتی جریمه نقدی شده و ۸ تن دیگردر پیوند به موارد جرمی از وظیفه برکنار شده‌اند.
علاوه بر این، محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که پس از صدور فیصله از سوی کمیسیون‌های ولایتی شکایات انتخاباتی که یک روز بیشتر نمی‌گذرد در ۱۲۸ مورد استیناف خواهی در دفتر مرکزی کمیسیون ثبت شده است.
او تاکید کرد که در جریان دو روز آینده کسانی‌که نسبت به فیصله‌های کمیسیون‌های ولایتی شکایات معترض هستند، می‌بایست در کمیسیون مرکزی شکایات استیناف خواهی کنند؛ بر اساس قانون انتخابات فیصله‌های کمیسیون‌های ولایتی در صورت اعتراض دوباره بررسی می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.