وزارت فرهنگ: بیش از ۲۵۰۰ اثر باستانی نیاز به مرمت دارند

- ۱۲ قوس ۱۳۹۸

mandegarمسوولان در وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گویند که بیش از دو هزار و پنجصد آثار باستانی در کشور نیاز به مرمت و بازسازی دارند.
مژگان مصطفوی، معین مالی و اداری وزارت اطلاعات و فرهنگ دیروز در حاشیه یک نمایشگاه در کابل که تاکنون بیش از ۳ هزار محلات و آثار باستانی و تاریخی در سطح کشور تثبیت شده‌اند.
بانو مصطفوی بیان داشت که در مدت ۱۵ سال گذشته بیش از ۵۰۰ آثار باستانی، مرمت شده‌اند و متباقی آن که نزدیک به ۲۵۰۰ آثار و محل باستانی و تاریخی را شامل می‌شود نیز به بازسازی نیاز دارند.
وی، کمبود بودجه در بخش مرمت آثار باستانی را عامل اصلی ضعف عملکرد در باسازی آثار باستانی در کشور خوانده افزود که وزارت فرهنگ به دلیل یاد شده هرازگاهی در بازسازی آثاری که به مرمت فوری نیازمند هستند ناتوان است.

معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، به خطر ریزش منار باستان جام در ولایت غور اشاره کرده افزود که وزارت تنها هزینه اندک برای جلوگیری از تخریب زود هنگام این اثر باستانی اختصاص داده و برای بازسازی اساسی آن وزارت بودجه ندارد.
به گفتۀ وی، بنا بر مشکل یاد شده سالانه تنها ۲۰ تا ۳۰ اثر باستانی از سوی وزارت فرهنگ مرمت می‌شود و بخش زیادی از این آثار با خطر تخریب روبرو هستند.
گفتنی است که جنگ جاری روی آثار باستانی و تاریخی افغانستان اثر زیان‌بر داشته است؛ بخش عمده اثرهای باستانی قابل انتقال در جریان جنگ غارت شده‌اند و محلات باستانی نیز رو به تخریب هستند.
بر اساس یک آمار وزارت فرهنگ بیش از۷۰ هزار اثر باستانی و تاریخی در دهه ۹۰ تنها از موزیم ملی کابل غارت شده است؛ وزارت فرهنگ اخیرا خواهان بازگرداندن این آثار باستانی از سوی کشورهای میزبان شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.