پیـکرِ ناکـامـورا به جـاپان انتـقال داده شـد

۱۶ قوس ۱۳۹۸

پیکرِ ناکامورا امدادگر جاپانی که چند روز پیش در ننگرهار کشته شده بود، دیروز به جاپان انتقال داده شده بود. دو روز پیش همسر و دختر ناکامورا برای تسلیمی پیکر او به افغانستان آمده بودند.
در عین حال، نماینده‌گان مجلس به پاس خدمات و نشانه همدردی به مناسبت قتل داکتر ناکامورا امدادگر افغانستانی‌جاپانی‌الاصل ده ثانیه به پا ایستاده و سکوت کردند.
mandegarمیر رحمان رحمانی رییس مجلس نماینده‌گان در نشست دیروز این مجلس گفت که قتل داکتر ناکامورا قابل بخشش نیست.
عکس داکتر ناکامورا به نشانۀ یاد بود در صحن مجلس افغانستان مزین شد و نیز نماینده‌گان ده ثانیه در سوگ او به پا ایستاده و سکوت کردند.
گروپ پارلمانی برلیک نیز با اشاره به کارنامه‌های داکتر ناکامورا تاکید کرد که او بخش زیادی از عمر خود را برای خدمت و کمک به مردم بی‌بضاعت افغان در ننگرهار سپری کرد و به دلیل همین بشردوستی‌اش از سوی دشمنان مردم افغانستان کشته شد.
با این وجود، نماینده‌گان مردم ننگرهار در مجلس نیز یادآور شدند که داکتر ناکامورا به دلیل مهار آب دریای کنر توسط عوامل استخبارات پاکستان کشته شده است.
حضرت علی یکی از نماینده‌گان ننگرهار گفت: «داکتر ناکامورا بخاطر مهار آب دریای کنر به منظور مسکن گزین کردن ۵ هزارخانواده بی‌بضاعت در دشت گمبیری کشته شد و قتل او همانند شهادت جنرال رازق یک دسیسه سیاسی بود.»
این عضو مجلس با اشاره به این‌که داکتر ناکامورا در نزدیکی مقام ولایت در شهر جلال آباد و درجایی که چندین پاسگاه امنیتی در اطرفش موقعیت دارد کشته شده گفت که این مساله باید با جدیت از سوی دولت بررسی شود.
لیلما احمدی دیگر نماینده‌گان ننگرهار نیز گفت: «در قتل دکتر ناکامورا استخبارات بیرونی دست دارد؛ زیرا او با مهار آب دریای کنر مردم ننگرهار را از گرسنگی نجات می‌داد و استخبارات بیرونی هیچ‌گاهی نمی‌خواهند که افغان‌ها از فقر نجات یابد.»
داکتر ناکامورا با پنج‌ همکار خود صبح چهارشنبه هفته گذشته در یک حمله مسلحانه در شهر جلال آباد کشته شد.
ناکامورا ریاست یک موسسه امداد رسان جاپانی را برعهده داشت و ۳۰ سال از عمر خود را برای خدمت به مردم ننگرهار صرف کرده بود. قتل این داکتر امدادگر موج گسترده‌ای از اعتراضات را در شبکه‌های اجتماعی در افغانستان به وجود آورده است.
کشیدن یک کانال به دشت گمبیری از مهمترین کارنامه‌های او در ننگرهار خوانده می‌شود. در این پروژه ۶هزار هکتار زمین زیر پوشش آب قرار گرفته و ۵ هزار فامیل فقیر در آن مسکن گزین شده‌اند.
دولت افغانستان به دلیل همین خدمات آقای ناکامورا به او تابعیت افتخاری افغانستان را داده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.