مجلس: امریکا به دلیل استفادۀ مادر بم در ننگرهار باید جبران خسارت کند

- ۳۰ قوس ۱۳۹۸

mandegarمجلس نماینده‌گان می‌گوید که دولت امریکا به دلیل استفاده مادر بم توسط نیروهای این کشور در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار باید غرامت پرداخت کند.
شماری از نماینده‌گان مردم ننگرهار در نشست دیروز مجلس تاکید کردند که اثرات استفاده از مادر بم در اچین اثرات ناگواری را برزندگی مردم این منطقه برجا گذاشته است.
ابرارالله مراد یکی از نماینده‌گان ننگرهار گفت: «استفاده از مادربم بعد از سه سال مشکلات زیادی برای مردم اچین ایجاد کرده و مردم قریه‌های نزدیک به محل استفاده مادر بم دچار بیماری‌های پوستی، روانی و حتی فلج زنان و کودکان شده‌اند.»
به گفته او، حتا امراض سرطانی نیز در این منطقه افزایش یافته و جنین کودکان در بطن صدق می‌شوند.
او تاکید کرد که زمین‌های زراعتی این منطقه نیز از حاصلات باز مانده و هم اکنون مردم این ولسوالی در وضعیت بد معیشتی زندگی می‌کنند.
آقای مراد تصریح کرد که اداره محلی امکانات ندارند مشکلات را حل کنند؛ مردم اچین می‌خواهند که از طریق وزارت خارجه از دولت امریکا تاوان خواسته شود.
عبدالرئوف شپون دیگر نماینده ننگرهار نیز گفت که هم اکنون در ولسوالی اچین ننگرهار کودکان پیش از تولد در بطن مادر دچار تکلیف شده صدق می‌شوند و یا هم پس از تولد دچار بیماری‌های جلدی شده‌اند.
به گفته او، این‌بم در جای استفاده شده که از آنجا آب آشامیدنی و زراعتی مردم ولسوالی اچین تامین می‌شد؛ اما هم اکنون این آب در نتیجه استفاده مادربم از استفاده خارج و مردم با مشکل شدید کمبود آب مواجه هستند.
این نماینده‌گان از مجلس خواستند تا این مساله را با جدیت بررسی کرده و از طریق وزارت خارجه خواستار غرامت از امریکا شود.
با این وجود، امیرخان یار معاون اول مجلس نیز به کمیسیون امور روابط خارجی مجلس هدایت داد تا این مساله را از طریق وزارت خوارجه با دولت امریکا در میان بگذارد.
آقای یار تاکید کرد که نیروهای حمایت قاطع در افغانستان به ویژه دولت امریکا باید خسارات مردم ولسوالی اچین را جبران کند تا مشکلات مردم این ولسوالی حل شود.
گفتنی است که سه سال پیش نیروهای امریکایی در ولسوالی اچین ننگرهار مادربم را بر یک پناهگاه تروریستان داعش در این ولسوالی استعمال کرد.
نیروهای حمایت قاطع مدعی شدند که در این عملیات ده‌ها تروریست داعشی کشته شده‌اند؛ اما استفاده از این بم در همان موقع نیز واکنش‌های تندی مبنی بر عواقب استفاده از آن را بر انگیخته بود که مورد توجه آنچنانی قرار نگرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.