رونـد بررسـی حـدود ۱۶۵۰۰ شـکایت انتخـاباتـی آغـاز شـد

۱۰ جدی ۱۳۹۸

روند بررسی حدود ۱۶۵۰۰ شکایتی که در کمیسیون شکایات انتخاباتی به ثبت رسیده، پس از بخش‌بندی و تصنیف‌بندی در سراسر کشور آغاز شده است.
زهره بیان شینواری رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی پیش از این گفته بود که حدود ۱۶۵۰۰ شکایت از سوی دسته‌های انتخاباتی به ثبت رسیده که از این میان در حدود ۱۴۰۰۰ آن مربوط به ۳۳ ولایت و حدود ۲۳۰۰ شکایت دیگر در دفتر ولایتی کابل ثبت شده است.
بر اساس آمار موجود حدود ۸۰۰۰ شکایت توسط تیم ثبات و همگرایی، حدود ۴۴۰۰ شکایت توسط تیم صلح و عدالت اسلامی، بیش از ۳۰۰۰ شکایت توسط تیم دولت‌ساز و همچنان ۱۵ شکایت دیگر توسط تیم امنیت و عدالت به ثبت رسیده است.
بر اساس قانون انتخابات دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات مکلف اند که در مدت ۱۵ روز بعد از ثبت و درج شکایات، نتایج بررسی‌های خود را در مورد شکایات و اعتراضات نهایی و منتشر کنند.
کمیسیون شکایات ۱۰ روز دیگر فرصت دارد تا تمامی شکایت‌های انتخاباتی را بررسی و نتیجۀ آن را همه‌گانی سازد که پس از آن روند استیناف‌خواهی آغاز خواهد شد.
بانو شینواری در خصوص استیناف‌خواهی گفته است، پس از پایان رسیده‌گی به شکایات در کمیسیون‌های ولایتی، تصامیم اتخاذ شده به طرفین قضایا ابلاغ می‌گردد و هرگاه شاکی و معترض به تصامیم کمیسیون‌های ولایتی قناعت نداشته باشند، فرصت استیناف‌خواهی برای‌شان در قانون انتخابات پیش‌بینی شده است.
مطابق قانون انتخابات، شکایات استینافی طی ۱۵ روز کاری در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی مورد رسیده‌گی قرار می‌گیرد.
تلاش‌‌های جدی از سوی مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی جریان دارد تا در زمان تعیین شده به ۱۶۵۰۰ شکایت رسیده‌گی کند.
زرمینه حقجو کاکر، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز گفته است، اگر ما در میان تقویم انتخاباتی و تامین عدالت انتخاباتی قرار بگیریم بدون شک ما تامین عدالت را ترجیح می‌دهیم، چون این پروسه ملی و برای مردم سرنوشت‌ساز است که باید دقت در بررسی‌ها صورت بگیرد تا همه پرونده‌های که به ثبت رسیده بررسی شوند.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.