کمیسیون امنیت داخلی مجلس: پولیس کابل از رهایی دزدان در مقابل ۵ هزار افغانی شکایت دارد

۲۳ جدی ۱۳۹۸

یک عضو کمیسیون امنیت داخلی مجلس می‌گوید که مسوولان امنیتی کابل از رهایی دزدان در مقابل ۵ هزار افغانی، شکایت دارند.
عبدالقیوم خیرخواه عضو کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان که در نشست دیروز این مجلس صحبت می‌کرد گفت که این کمیسیون روز گذشته مسوولان امنیتی کابل را در پیوند به افزایش ناامنی در پایتخت استجواب کرده بود.
آقای خیرخواه افزود: «مسوولان امنیتی شهر کابل می‌گویند که کمبود پرسونل دارند؛ ۷ میلیون جمعیت در شهر کابل زنده‌گی می‌کنند؛ اما ۱۵ هزار پرسونل پولیس در این فعال اند که در مقایسه با نفوس، بسیار اندک است و نمی‌تواند امنیت را تامین کنند.»
به گفتۀ او، مسوولان امنیتی کابل همچنین از عدم تطبیق جزا نیز شکایت کردند؛ مسوولان می‌گویند که آنها مجرمین را بازداشت می‌کنند؛ اما آنان (مجرمان) در بدل پنج‌هزار افغانی دوباره رها می‌شوند.
همچنین آقای خیرخواه گفت که موضوع دیگر هم مسأله معتادین بود که برخی نماینده‌گان مطرح کردند، بیشتر از ۱۰ هزار معتاد در کابل وجود دارد و در هر شب دو الی سه تن آنان جان خود را از دست می‌دهند؛ اما مسوولان امنیتی در این رابطه کدام برنامه خاصی ندارند.
آقای خیرخواه افزود که کمیسیون امنیت داخلی مجلس با مسوولان امنیتی کابل به هیچ تفاهمی نرسیدند؛ زیرا پاسخ‌های آنان حداقل قناعت این کمیسیون را فراهم نکرده است.
پولیس کابل پس از انتقادهای گسترده مبنی بر افزایش جرایم جنایی، قتل و دزدی در پایتخت، در یک هفته اخیر برنامه مبارزه با مجرمان را در دستور کار قرار داده و ده‌ها تن از دزدان و مجرمان را بازداشت کرده است.
اما نماینده‌گان مجلس این برنامه پولیس کابل را موقتی دانسته و تاکید دارند که پولیس باید تدابیر درستی را برای امنیت دایمی پایتخت در دستور کار خود قرار دهد.
علی اکبر جمشیدی یک عضو مجلس گفت که گزمه‌های سیار نیروهای امنیتی در شهر کابل نتیجه ندارد؛ زیرا این طرح دایمی نیست؛ وزارت داخله و پولیس کابل هیچ‌گاهی روی طرح دایمی تامین امنیت در کابل کار نکرده است.
به گفتۀ او، وزارت داخله باید دوباره پاسگاه‌های امنیتی را در سطح شهر افراز کند تا در اسرع وقت بتواند از بروز نا امنی در یک محل جلو گیری کند.
گفتنی است که پیش از این نیز پاسگاه‌های امنیتی در سطح شهر کابل افراز بود؛ اما وزارت داخله در یک سال گذشته پاسگاه‌ها را جمع‌آوری کرده و به جای آن به گشت زنی سیار پولیس تاکید کردند که با توجه به افزایش جرایم جنایی در سطح شهر دیده می‌شود، این برنامه کارساز نبوده است.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.