سناتوران: حکـومت طـرح صلـح خـود را به شـورای ملـی بفـرستد

- ۲۴ جدی ۱۳۹۸

مجلس سنا از حکومت افغانستان خواست که طرح صلح خود را به شورای ملی بفرستد تا از سوی این نهاد مورد تایید قرار گیرد.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا که در نشست عمومی دیروز این مجلس صحبت می‌کرد، تاکید کرد که موقف مجلس سنا حمایت از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان است و حکومت باید در روند صلح موقف جدی داشته باشد.
آقای مسلم‌یار تاکید کرد که صلح با گدایی به دست نمی‌آید و دولت افغانستان باید برنامۀ موثر و مدون در زمینه داشته باشد.
او با اشاره به این‌که در طرح صلح حکومت حتماً از انستیتیوت‌های بین‌المللی مشوره گرفته شده، بیان داشت: «حکومت باید طرح صلح خود را به شورای ملی بفرستد تا از سوی این شورا مورد تایید قرار گیرد.»
همچنین، آقای مسلم‌یار از موقف حکومت در خصوص برقراری آتش‌بس و شروع مذاکرات بین‌الاافغانی یاد کرد و تاکید ورزید که مجلس سنا از این موقف حکومت تقدیر و حمایت می‌کند.
با این وجود، انارکلی هنریار دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت که از طرح حکومت در روند صلح به‌ویژه برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، حمایت می‌کند؛ زیرا به گفتۀ او، بدون آتش‌بس هرنوع مذاکرات صلح نتیجه‌یی در پی ندارد.
گفته می‌شود، طالبان در مذاکره با امریکا بر سر کاهش خشونت‌ها در افغانستان توافق کرده‌اند؛ اما صدیق صدیقی سخنگوی ریاست حکومت وحدت ملی دو روز پیش در توییت کوتاهی گفته که دولت افغانستان در طرح صلح خود خواستار برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است و کاهش خشونت‌ جنبه عملی ندارد و پذیرفتنی نیست.
محی‌الدین منصف رییس کمیسیون تقنین مجلس سنا هم گفت: «اگر طالبان صلح می‌خواهد باید دست از نخوت و تکبری بردارند و با آتش‌بس توافق کنند؛ زیرا با ادامه وحشت در کشور، مذاکرات صلح معنا ندارد.»
آقای منصف افزود، مذاکرات امریکا و طالبان یک روز آغاز می‌شود و امیدی برای مردم ایجاد می‌کند؛ اما روز دیگر دوباره متوقف می‌شود ولی هیچ نتیجه‌اش مشخص نیست. مردم افغانستان امید دارند که این مذاکرات در مشوره با جوانب ملی و بین‌المللی به پیش برده شود تا نتایج آن برای همه قابل قبول باشد.
این در حالی است که هفته گذشته مذاکرات صلح به شکل غیر رسمی میان امریکا و طالبان آغاز شد و قرار بود که این مذاکرات در جریان یک هفته نتیجه دهد و توافق‌نامه میان دو طرف امضا شود؛ اما هم اکنون گفته می‌شود که امضای توافق‌نامۀ صلح سه هفته دیگر به تعویق افتاده است.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.