وزیر خارجۀ پاکستان در گفت‌وگو با پمپئو: ایران به دنبال جنگ نیست

- ۲۸ جدی ۱۳۹۸

وزیر امور خارجۀ پاکستان که از سوی کشورش به تلاش برای کاهش تنش‌های موجود میان ایران و امریکا مامور شده جمعه شب در جریان دیدار با مایک پمپئو در واشنگتن تاکید کرد که تهران به دنبال جنگ و درگیری نظامی نیست.
شاه محمود قریشی که در اقدامی میانجی‌گرایانه هفته گذشته به تهران سفر کرده بود در دومین مرحله از تلاش‌های خود برای کاستن از شدت تنش‌ میان تهران و واشنگتن به آمریکا سفر کرده است. وی در ملاقات با وزیر خارجه امریکا تاکید کرده است که تهران به دنبال کاهش تنش‌ها با امریکا است و قصد جنگ و رویارویی نظامی ندارد.
آقای قریشی بدون آنکه تایید یا تکذیب کند که حامل پیامی از سوی مقامات ایرانی است تصریح کرد به این نتیجه رسیده است که ایرانی‌ها نمی‌خواهند به وخیم شدن اوضاع دامن بزنند.
وزیر امور خارجه پاکستان پس از این ملاقات در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «آنها (ایرانی‌ها) خواهان جنگ و خون‌ریزی نیستند».
شاه محمود قریشی که کشورش روابط بسیار نزدیکی با عربستان، رقیب منطقه‌یی ایران دارد همچنین یادآور شد که مقامات ایرانی برای کاستن از تنش‌های موجود با کشورهای عرب همسایه نیز اعلام آماده‌گی کرده‌اند.
وزیر امور خارجۀ پاکستان در این خصوص تصریح کرد: «آنها به مشکلات و اختلافات موجود با دیگر کشورهای مهم منطقه اذعان دارند و تاکید کرده‌اند که حاضر اند در هر سطح و به هر شکلی برای حل این اختلاف‌‌ها پا به میدان بگذارند».
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران نیز که در هند به سر می‌برد روز جمعه در پاسخ به سوالی درخصوص میانجی‌گری هند برای حل اختلافات میان ایران و عربستان گفته بود که کشورش آماده مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزۀ خلیج فارس است و پیش‌تر برای ایجاد صلح و آرامش در منطقه پیشنهادهایی را نیز ارائه کرده بود.
شاه محمود قریشی پیش از این در تلاش برای یافتن راهی جهت کاستن از تنش‌های موجود میان ایران امریکا به تهران سفر کرده و با حسن روحانی، رییس‌جمهوری و دیگر مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.