وزارت صحت: برای مقابله با کرونا آماده‌گی داریم

- ۰۵ دلو ۱۳۹۸

ویروس کشندۀ کرونا نگرانی‌هایی را در بین شهروندان کشور به وجود آورده است آنان می‌گویند که این ویروس به آسانی از یک انسان به انسان دیگر انتقال می‌کند در همین وزارت صحت عامه اعلام کرد که آماده‌گی‌ها برای جلوگیری از ویروس کرونا در کشور گرفته شده است.
شهروندان کشور از وزارت صحت خواسته اند تا اقدامات جدی را برای جلو گیری ویروس کرونا روی دست بگیرد زیرا محدودیتی چندانی بر رفت و آمد خارجی‌ها در کشور اعمال نمی‌شود.
mandegarنگرانی شهروندان کشور در حالی مطرح می‌شود که ویروس کرونا در شهر ووهان چین در یکی از بازار گوشت فروشی این شهر به تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۹ کشف شد، که تاکنون جان بیش ۲۵ تن را گرفته و هم‌چنین این ویروس در فرانسه، استرالیا ایالات متحده امریکا، تایلند، کره جنوبی، جاپان، تایوان و عربستان انتقال یافته است.
مسوولان وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که سیستم مراقب از امراض «سرویلانس امراض» در تمام ولایت کشور فعال است و این سیستم امراض جدید را شناسای و به مرکز اطلاع میدهد اما تاکنون ویروس کرونا در کشور کشف نشده است.
حفیظ رسولی هماهنگ کنندۀ سرویلانس وزارت صحت عامه می‌گوید: تداببر لازم برای جلوگیر از ویروس کرونا در میدان‌های هوایی کشور نیز روی دست گرفته شده است.
بر اساس گفته های رسولی مسافرین که از کشور چین و دیگر کشورهای آسیایی وارد افغانستان می‌شوند مورد معاینه قرار می‌گیرد، درصورت مشکوک بودن افراد به شفاخانه انتانی و یا مراکز صحی انتقال داده می‌شود.
او با بیان اینکه هرچندی ویروس کرونا جدید است تشخص آن دشوار می‌باشد افزود که وزارت صحت عامه تلاش دارد که این ویروس وارد کشور نشود.
ﻭﯾﺮﻭﺱ ﮐﺮﻭﻧﺎ ﮐﻪ ﭼﻨﺪﯾﻦ ﺷﻬﺮبزرگ ﭼﯿﻦ ﺭﺍ ﺍﺯ ﮐﺎﺭ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻪ و ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﮔﺴﺘﺮﺵ ﺩﺭ ﺟﻬﺎﻥ ﻣﯿ‌ﺒﺎﺷﺪ، ﺍﯾﻦ ﻭﯾﺮﻭﺱ ﮐﺸﻨﺪﻩ ﺗﺎ ﺑه‌ﺤﺎﻝ ﺩﻩ‌ﻫﺎ ﺗﻦ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﻡ ﻣﺮﮒ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻩ ﺍﺳﺖ.
در همین حال، سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که این ویروس به حالت فوق‌العاده بهداشتی در جهان مبدل نشده است.
تدروس ادهانوم، دبیر سازمان جهانی بهداشت، گفته است که اشتباه نکنید، اگر چه اکنون در چین شرایط اضطراری است اما این ویروس تا کنون حالت اضطرار بهداشتی را در جهان به بار نیاورده است.
علایم ویروس کرونا چیست؟
این ویروس‌ معمولاً می‌توانند با ایجاد مشکلات خفیف تا متوسط در دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی باعث بیماری شود. علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالاً سردرد و تب است که می‌تواند تا دو روز ادامه یابد.
در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند افراد مسن و بسیار جوان، این احتمال وجود دارد که این ویروس باعث ایجاد مشکلات تنفسی بسیار جدی‌تر مانند ذات‌الریه یا برونشیت شود.
ویروس MERS یک سندروم تنفسی معروف است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ در خاورمیانه گزارش شد که سبب ایجاد مشکلات تنفسی می‌شد؛ براساس CDC، از هر ۱۰ بیمار آلوده به MERS سه تا چهار نفر جان خود را از دست دادند.
در حال حاضر تصور می‌شود که ویروس کرونا در بروز علائم، خفیف‌تر از SARS و MERS است. پیتر هوربی، استاد بیماری‌های عفونی نوظهور و بهداشت جهانی در دانشگاه آکسفورد در این باره می‌گوید: بیماران فعلا یک هفته سرفه خفیف و به دنبال آن تنگی نفس را تجربه کرده‌اند و تاکنون حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد شدید بوده که نیاز به مراجعه به بیمارستان داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.