قتل کارمندان دولتی هفت برابر افزایش یافته است

- ۰۲ حوت ۱۳۹۱

سازمان ملل متحد در گزارشی گفته است که حملات شورشیان بر کارمندان دولت افغانستان هفت برابر شده است. اما تلفات غیرنظامیان به صورت مجموعی برای نخستین‌بار در شش سال گذشته، کاهش یافته است.
دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز سه شنبه، با نشر گزارش سالانه‌اش در بارۀ تلفات غیرنظامیان در افغانستان، گفت که خصوصاً کشتار هدفمند کارمندان زن دولت، نگران کننده است.
مطابق به این گزارش، در سال گذشته مجموعاً دو هزارو۷۵۴ فرد ملکی در افغانستان کشته شده اند که کاهش ۱۲ درصدی نسبت به سال ماقبل اش را نشان می دهد. نمایندگی ملل متحد گفته است که تلفات ملکی شش سال گذشته به چهارده هزارو۷۲۸ تن می رسد.
یوناما در این گزارش گفته است: «با آنکه تلفات ملکی در سال ۲۰۱۲ روی هم رفته کاهش یافته است، اما عناصر ضددولتی به صورت فزاینده در سراسر کشور مردم ملکی را هدف قرار داده و بدون توجه به زندگی انسان ها، حملاتی را انجام داده اند».
تلفات غیرنظامیان حامی دولت، به شمول کارمندان دولتی، عالمان دینی، متنفذان محلی و کسانی که در روند صلح فعالیت دارند، ۱۰۸ درصد افزایش یافته و به یک هزار و۷۷ مورد رسیده است. یوناما گفته است که قتل و زخمی شدن کارمندان ملکی دولت «۷۰۰ درصد» افزایش یافته است.
در گزارش آمده است که به صورت مجموعی شورشیان مسوول ۸۱ درصد از تلفات ملکی می باشند، در حالی که عامل هشت درصد تلفات ملکی نیروهای افغان و ناتو بوده اند و عامل ۱۱ درصد تلفات ملکی شناخته نشده است.
یوناما گفته است که در حملات هوایی نیروهای بین المللی در سال گذشته ۱۲۶ فرد ملکی کشته شده اند که کاهش ۵۰ درصدی نسبت به سال قبل اش را نشان می دهد. شمار مجموعی تلفات ملکی توسط نیروهای امریکایی و ناتو، ۳۱۶ کشته و ۲۷۱ زخمی بیان شده است.
یان کوبیش، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، از کاهش تلفات ملکی استقبال کرد، اما گفت که «هزینه انسانی منازعه غیرقابل قبول باقی مانده است». نماینده‌گی ملل متحد در عین حال نگرانی خود از قتل های هدفمند و نقض حقوق بشر توسط گروه های مسلح را ابراز داشته است.
یوناما پایین آمدن تلفات ملکی را به کاهش حملات انتحاری، کم شدن حملات هوایی و دیگر اقدام های گرفته شده از سوی نیروهای ایتلاف و حکومت افغانستان نسبت داده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.