مولوی حسن تیموری کیست و چه ادعایی دارد؟/آیا «ملا هیبت‌الله» زنده نیست؟

گزارشگر:بابک رضامند ۱۱ اسد ۱۴۰۰

اخیراً نوشته‌یی از مولوی حسن تیموری که از فرماندهان طالبان در هرات خوانده می‌شود، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌گردد نشان می‌دهد که ملا هیبت الله رهبر طالبان قبلا فوت کرده است.

تاکنون منبع دیگری صحت یا سقم این نوشته را تایید نکرده است و طالبان هم در مورد واکنشی نشان نداده اند.

در نوشته ای که به نام مولوی تیموری، شخصی که از فرماندهان طالبان در هرات خوانده شده است، ادعا شده است که ملا هیبت الله رهبر اصلی طالبان به تاریخ ۱۶/۲/۱۳۹۹فوت کرده فرد دیگری به جای او تعیین شده است.

نام مولوی تیموری از دوماه به این طرف در شبکه های اجتماعی مطرح است و صفحه فیسبوکی نیز به نام او وجود دارد؛ اما هنوز نمی‌توانیم به درستی هویت این فرد را تایید و یا رد کرد.

آنگونه که از نوشته‌های اخیر مولوی تیموری پیداست، او مدعی است که قبلا عضو طالبان بوده و در فتوحات اخیر به نفع طالبان در هرات فعال بوده است اما بعدا متوجه می‌شود که طالبان با رویکرد های قومی وخلاف تعهدات شان عمل می‌کنند از طالبان کناره گرفته و به افشاگری در مورد این گروه روی می‌آورد. او در عین حال مدعی شده است که در برابر طالبان در ولایت هرات می‌جنگد.

اما هنوز نمی‌توانیم به درستی تایید کنیم که مولوی حسن تیموری اهل ولایت هرات عضو پیشین طالبان هست؟ و یا هنوز در هرات باشد؛ اما یکی از نوشته‎های اخیر منسوب به او که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست میشود نشان می‌دهد که او هنوز در آن ولایت حضور دارد.

اما این نوشته سراغ افشاگری‌هایی رفته که به سرنوشت و چگونگی وضعیت رهبری طالبان ارتباط دارد. بربنیاد این ادعا داستان سرنوشت ملا هیبت الله را با سرنوشت ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان مشابه می‌سازد.

تیموری در حالی مرگ ملا هیبت الله را در سال ۱۳۹۹ مطرح می‌کند که اخیرا دو پیام عیدی از جانب این رهبر طالبان به نشر رسیده است.

اگر این ادعا درست باشد، پس پیام‌های اخیر از آدرس ملاهبت الله، جعلی است و در صورت زنده نبودن ملا هیبت‌الله ممکن است که طالبان این بار دچار چند دستگی شدید شوند.

مولوی تیموری نوشته است که مرگ ملا هیبت‌الله، به دلیل ترس از ازهم پاشیدن امارت طالبان، تاکنون پنهان نگهداشته شده است.

مولوی تیموری چی نوشته است:

«هموطنان عزیز !

طبق وعده بنده بزرگترین افشاگری را خواهم نمود :

امروز انشاالله دشمن نتوانستند جلو ما را بگیرند؛ درحالیکه صدها پیام تهدید آمیز برای بنده فرستادند و همچنین خانوادۀ مرا تهدید نمودند. اما من کسی هستم که با امریکایی ها جنگیدم به غیر از الله از هیچ کسی ترس ندارم.

برادران عزیز! شیخ صاحب حضرت هبت الله، بالاتراز یک سال است که بر اثر مریضی سرطان معده از دنیا رحلت نمودند و شخصی به نام شیخ عبدالرحمن اورکزی از منطقۀ مهری اسلام آباد به جای شیخ صاحب، امارت را اداره می‌نمائید. شخص عبدالرحمن پاکستانی بوده و یکی ازجنرلان زبر دست آی اس آی می‌باشد و شخص ملا رسول را هم همین شخص دستگیر و به پاکستان انتقال داده و فعلا درمنطقه کوهات زندانی می‌باشد.

دلیل این که مرگ شیخ صاحب را افشا ننمودند| این است که |از اختلافات بین امارت ترسیدند. بعد از مرگ امیرالمومنین، مولانا صاحب محمدعمر مجاهد، امارت به سه دسته تقسیم شد. از جمله نیازی‌ها که تحت رهبری مولوی صاحب منان نیازی و مولوی صاحب عبدالرسول جدا شده اند و فعلا بین مولوی صاحب برادر و شخص عباس استانکزی اختلاف شدیدی بر سر رهبری امارت وجود دارد؛ هریک از مجاهدین که در یکسال گذشته با سند شیخ را دیده است، با سند بیاورد من حاضرم در پیشگاه مردم توبه نموده پس به امارت برگردم؛ اما اگر نه یک پاکستانی از نام شیخ صاحب استفاده میکند باید تمام رهبران محکمه، ازمجاهدین معذرت خواهی بکنند تا شخص روحانی صاحب، والی امارت در هرات و مولوی صاحب شیراحمد معاون والی هرات، یک سال است که نتوانسته شیخ صاحب را ببیند و در آخرین سفرشان به کویته از طرف مولوی نعیم شدیدا اخطارداده شده بود که یا شما مخبر دولت افغانستان هستی و یا دیگر از شیخ صاحب پرسان نکنید.

من صدای مولوی شیر احمد را ثبت کرده دارم که می‌گوید شیخ صاحب(مولوی هبت الله رهبر طالبان) مرده است و مولوی صاحب شیراحمد می‌گوید یک روزهمرای مولوی عبدالکریم مسول استخبارات طالبان در ولایت هرات به تاریخ ۱۶/۲/۱۳۹۹ به کویته پاکستان رفته بودیم که وضعیت شورا به هم ریخته بود؛ همان روز شیخ صاحب فوت نموده بود و به خاطریکه امارت نپاشد و به چند دسته تقسیم نشود، این راز توسط ای.اس. ای پنهان مانده است».

اما روزنامه مانگار نمی‌تواند صحت یا سقم ین نوشته را تایید کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.