کمیسیون مستقل انتخابات: کمیسیون را از وجود مأموران فاسد تصفیه می‌کنیم

- ۰۴ حوت ۱۳۹۱

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند برای تأمین شفافیت انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، این کمیسون را از وجود مأمورانی که به دست داشتن در فساد و تقلب مظنون هستند، تصفیه می‌کنند.
ایجاد اصلاحات در کمیسیون انتخابات افغانستان یکی از خواست‌های اصلی اپوزیسیون حکومت این کشور می‌باشد. اپوزیسیون خواستار اصلاحات بنیادین در ساختار کمیسیون انتخابات بوده و می‌گوید تا زمانی که مسوولان بلندرتبۀ این کمیسیون از سوی رییس‌جمهور تعیین شوند، بی‌طرفی کمیسیون زیر سوال می‌رود.
با وجود این انتقادها، تا اکنون تغییرات اصلی در ساختار کمیسیون ایجاد نشده است. اما فضل حق بابکرخیل، رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز پنج‌شنبه گفت که مأموران مظنون به دست داشتن در فساد و جعل کاری، در انتخابات آینده گمارده نمی‌شوند. اما او در مورد شمار این ماموران و این که در چه سطوحی هستند، معلومات نداده است.
انتخابات در افغانستان بیشتر از مشکل امنیتی با چالش سیاسی رو به رو است. هیاتی از شورای همکاری احزاب و ایتلاف های سیاسی افغانستان روز سه شنبه با یان کوبیش، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان در مورد برگزاری انتخابات گفت‌وگو کردند و پیشنهادهای را ارایه نمودند. جزییات این پیشنهادها هنوز روشن نیست.
بابکرخیل افزود: «در انتخابات باید هم صدایی وجود داشته باشد. احزاب سیاسی باید بیایند و مشکلات و مشوره‌های خود را رو در رو با ما شریک سازند. اگز احزاب سیاسی و نهادهای مدنی مشوره‌های شان را شریک بسازند، راه حلی پیدا می‌شود».
این مقام کمیسیون انتخابات افغانستان افزود که با پاکسازی کمیسیون انتخابات از ماموران آغشته به فساد و نظارت سازمان‌ها از روند برگزاری انتخابات، شفایت انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تضمین می‌شود.
امنیت انتخابات
کمیسیون انتخابات افغانستان تاکید کرده است که مراکز انتخابات در جاهایی باز می‌شود که نیروهای امنیتی افغانستان امنیت آن مناطق را تامین کنند. بابکر خیل گفت: «جایی که امینت‌اش تامین می‌شود، آنجاها انتخابات برگزار می‌شود. جایی که امنیت نباشد، انتخابات را برگزار نمی‌کنیم زیرا تقلب صورت می‌گیرد. ما روند استخدام را شروع کرده‌ایم تا آدم‌های صادق را به کار بگماریم. یک سلسله میکانیزم‌هایی را ایجاد کرده‌ایم تا از انتخابات به صورت بهتر نظارت شود».
این مقام کمیسیون انتخابات افغانستان گفت در نظر است که در انتخابات پیش رو، هفت هزار مرکز رای‌دهی در سراسر افغانستان باز گردند. در انتخابات پارلمانی گذشته حدود شش هزار مرکز رای دهی وجود داشت.
این در حالی است که هنوز امنیت سرتاسر افغانستان تامین نیست و تردیدهایی در مورد برگزاری سراسری انتخابات وجود دارد. تصمیم کمیسیون انتخابات به عدم برگزاری انتخابات در مناطق ناامن، اعتراض شماری از مردم ولایت خوست را در پی داشت. اما نهادهای امنیتی افغانستان اطمینان داده اند که آماده تامین امنیت انتخابات هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.