چرا ولسوالی کران و منجان به طالبان اهمیت دارد؟

نویسنده:گلاب میر رحمانی ۱۶ اسد ۱۴۰۰

ولسوالی کران و منجان تنها ولسوالی باقی مانده در بدخشان در اداره دولت است. حکومت محلی در بدخشان تنها ولسوالی کران و منجان و مرکز بدخشان را در کنترول دارد. طالبان پس از سقوط دیگر مناطق بدخشان حملات گسترده ای را برای تصرف کران و منجان انجام دادند اما موفق نشدند، طالبان روزجمعه بار دیگر برای تصرف ولسوالی کران و منجان حمله کرده اند. منابع محلی در بدخشان تایید کرده اند که طالبان حملات وسیعی را سازمان دهی کرده اند تا ولسوالی کران و منجان را از کنترول دولت بیرون کنند.هر چند نیروهای امنیتی و مقاومت مردمی در کران و منجان از آماده گی کامل برای دفاع از این ولسوالی سخن گفته اند، اما نتایج جنگ بعدا مشخص خواهد شد.

ولسوالی کران و منجان برای طالبان از اهمیت خاصی برخوردار است، این ولسوالی در گذشته هم دوباره در اداره طالبان در آمده بود و دولت دوباره آن را تصرف کرد، این ولسوالی فعلا در بدخشان تنها ولسوالی است که در کنترول دولت است، منطقه دور افتاده و کوهستانی در بدخشان. مردم این ولسوالی در چهار چوب مقاومت مردمی از ولسوالی شان دفاع می کنند و برخی از فرماندهان سابق جهادی که تجربه جنگ با طالبان را دارند در این ولسوالی به حمایت از دولت سلاح برداشته اند، این مساله امیدوار کننده است اما اگر طالبان فشار جنگ را به این ولسوالی بیشتر بسازند، نیروهای امنیتی و مردمی مستقر در کران و منجان به حمایت جدی نیاز پیدا خواهند کرد.

کران و منجان به دو دلیل برای طالبان اهمیت دارد:

  • این ولسوالی از لحاظ موقعیت جغرافیایی و استراتژیک بودنش مورد توجه طالبان است. کران و منجان به ولایات پنجشیر و نورستان و ایالت چترال پاکستان مرز مشترک دارد. طالبان با تصرف این ولسوالی اول خود را با جنوب شرق افغانستان وصل میکنند و راه را برای اکمالات و انتقالات بیشتر زمینه فراهم می شود و طالبان بر یک حوزه کلان از ساحات متصرفه طالبان در جنوب شرق وصل می شوند و این مساله می تواند دست طالبان در جنگ بازتر کند. از سوی دیگر طالبان خود را به یکی از مرزهای عمده ولایت پنجشیر نزدیک می کنند، جایی که پای طالبان در گذشته به آن مناطق نرسیده است. اگر طالبان موفق به تصرف کران و منجان شوند، میزان آسیب پذیری ولایت پنجشیر از طریق ولسوالی پریان بیشتر می شود و این گروه از این طریق خود را وارد جغرافیای پنجشیر می کنند و برای ولایت امن مانند پنجشیر درد سر بزرگ ایجاد خواهند کرد. همچنان راه رفت و آمد طالبان از طریق کوتل توپخانه به شاه سلیم پاکستان کاملا هموار می شود.
  • ولسوالی کران و منجان بزرگ ترین معدن لاجورد افغانستان را در خود دارد، هر چند در حال حاضر استخراج معدن لاجورد متوقف است، اما اگر طالبان این معدن را به کنترول بگیرند، استخراج غیر قانونی از سر گرفته می شود و طالبان با استخراج این لاجورد به یک منبع بزرگ اقتصادی دست می یابند و با فروش لاجورد می توانند جبهات خود را از لحاظ مالی بیشتر تقویت کنند و استخراج معدن لاجورد را به صورت غیر فنی ادامه خواهند داد. این دو مساله برای طالبان بسیار اهمیت دارد و آن ها تلاش می کنند که این منطقه استراتژیک را تصرف کنند. حالا دولت افغانستان باید از این ولسوالی و نیروهای مستقر در آن قویا حمایت کند تا ولسوالی کران و منجان به دست طالبان سقوط نکند.
  • مساله دیگری که کران و منجان برای طالبان اهمیت دارد این است که احتمالا نیروهای مردمی و نیروهای امنیتی از طریق این ولسوالی بر طالبان در ولسوالی یمگان حمله کنند و با تصرف یمگان و جرم طالبان بخشی از بدخشان را دست بدهند. اگر کران و منجان از دست برود، میزان آسیب پذیری پنجشیر بیشتر می شود و در عین حال استخراج غیر فنی معدن لاجورد از سر گرفته می شود و این کار می تواند تبعات بدی بر معدن لاجورد بگذارد.
اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.