سقوط شهر شبرغان و برگشت امریکا به سیاست بی ۵۲  

۱۷ اسد ۱۴۰۰

 

در حالی که طالبان پیش رویی‌های در میدان‌های جنگ دارند، جوبایدن رییس جمهوری امریکا دستور داده است که باید مواضع طالبان به بی ۵۲ هدف قرار  داده شود.

به گفته آگاهان، باز گشت به سیاست بی ۵۲ از جانب امریکا در حالی که توافق میان طالبان و امریکا وجود دارد، به معنای شکست روند صلح افغانستان  خوانده می شود زیرا طالبان بعد از خروج امریکا فقط به نظامی‌گری روی آورده اند و به گفت‌وگوها پشت کرده اند. دولت افغانستان نیز چنین سیاستی را روی دست گرفته است.

این دستور جوبایدن در حالی ابلاغ شده است که طالبان شهر شبرغان پایگاه مارشال دوستم را ‘تصرف کردند و فقط جنگ در گوشه این شهر بین ارتش و طالبان جریان دارد.

شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان دیروز به دست طالبان افتاد و پایگاه مارشال عبدالرشید دوستم به طور کامل به دست طالبان افتاده است.

به گزارش بی بی سی به نقل از منابع محلی، هاشم رئیس، والی جوزجان، رئیس امنیت ملی و یارمحمد دوستم، فرزند دوستم در تپه‌ “یتیم‌تاق خواجه گوگردک” مستقر شده‌اند و فرمانده پلیس و فرمانده تیپ ارتش در شاهراه شماره یک در کمربند شرقی شهر رفته‌اند. طالبان هم گفته که شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان را تصرف کرده‌اند.

اما وزارت داخله گفته است که نیروهای ویژه و نیروهای مقاومت مردمی طالبان را دوباره از شهر بیرون خواهند کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.