احمد مسعود: طالبان به هیچ تعهد خود به غیرقرارداد خود با آمریکا عمل نکرده‌اند.

نویسنده:خردورز - ۰۳ قوس ۱۴۰۲

نشستی موسوم به «افغانستان در میان گذشته و آینده» با میزبانی حزب «روسیه عادل» که ۲۰ درصد کرسی‌های پارلمان روسیه را در اختیار دارد، دیروز (۲ قوس/آذر) در مسکو برگزار شد.
در این نشست محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان، محمود صیقل نماینده پیشین افغانستان در سازمان ملل، فضل احمد معنوی وزیر سابق عدلیه افغانستان، ظاهر اغبر سفیر کنونی افغانستان در تاجیکستان و ده‌ها چهره شناخته شده دیگر هم حضور دارند و سخنرانی خواهند کرد.
نشست مسکو با میزبانی سرگئی میرونوف، رئیس حزب روسیه عادل برگزار شده است که روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دارد.
احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در این نشستی گفت افغانستان در دو سال گذشته با تسلط طالبان در «یک سیاهچاله خفقان‌آور و یک بن‌بست تاریک» فرو رفته است.
او با اشاره به عدم فراگیر بودن حکومت طالبان و قوانین سختگیرانه اسلامی آن، در سخنرانی خود گفت: «افغانستان امروز با یک نظام قرون وسطایی» اداره می‌شود و به «طالبستان» تبدیل شده است.
رهبر «جبهه مقاومت ملی» ضد طالبان که در دو سال گذشته افراد متعلق به آن حملاتی علیه مواضع و نیروهای طالبان انجام می‌دهند گفت تلاش کرده از طریق گفتگو و مذاکره با طالبان به تفاهم برسد اما پیشنهادهای آن‌ها برای ایجاد «حکومت منتخب و فراگیر» رد شده است.
او افزود که طالبان «به هیچ تعهد خود به غیرقرارداد خود با آمریکا عمل نکرده‌اند».
رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان در سخنرانی‌اش درباره رشد مدارس جهادی در افغانستان تحت کنترول طالبان هشدار داد. او گفت اگر جهان بدون در نظر گرفتن خواست مردم، برای به رسمیت شناختن طالبان اقدام کند، جز اینکه به وخامت اوضاع بیفزاید، پیامد دیگری نخواهد داشت.
آقای مسعود گفت: «افغانستان بنا بر تسلط طالبان قانون اساسی ندارد، مشروعیت ندارد، پرچم ملی ندارد، نیمی از نفوس زیر نام دین و برداشت غلط از شریعت و دین به زندگی شبیه برده‌ها سوق داده شده و از تمام شئون انسانی محروم گردیده و اقتصاد در شرف سقوط دارد.»
او همچنین مدعی شد که افغانستان «به یک سرزمین سیاه و مبهم برای مردمش و بهشتی برای افراطیت، تروریسم و گروه‌های تبهکار» مبدل شده است.
احمد مسعود خواستار حمایت کشورهای منطقه و جهان برای دستیابی به «یک راه حل» برای بحران افغانستان شد
احمد مسعود در نشست مسکو: تصویب طرح هماهنگ‌کننده ملل متحد، می‌تواند اوضاع را وخیم‌تر کند
رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان در نشست مسکو گزارش ویژه فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده‌ ویژه‌ ملل‌متحد برای افغانستان را یک گزارش «ضعیف» و «ناکامل» خواند.
احمد مسعود گفت اگر طرح سینیرلی اوغلو تصویب شود، به وخامت اوضاع خواهد افزود.
اشاره احمد مسعود به طرحی است که فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده‌ ویژه‌ ملل‌متحد برای افغانستان تهیه کرده و با امضای انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده است.
در این گزارش ملل متحد آمده است که التزام به تعهدات بین‌المللی و آغاز فرایند منجر به ایجاد قانون اساسی فراگیر، به عادی‌سازی روابط جهان با طالبان خواهد انجامید.
در این گزارش همچنین نقشه‌راهی برای به رسمیت شناختن طالبان پیشنهاد شده است.
به گفته مسعود، حکومتی که به مردم افغانستان احترام نگذارد، نمی‌تواند به کشورهای دیگر و قوانین بین‌المللی احترام بگذارد.
این چهره شناخته شده مخالف طالبان در نشستی که با میزبانی حزب روسیه عادل برگزار شده، راه‌اندازی همه‌پرسی در میان مردم افغانستان برای برگزیدن نوع نظام آینده کشور را یکی از کلیدهای حل مشکل افغانستان دانست. او همچنین از برگزاری انتخابات و شکل‌گیری حکومتی با رای مردم به‌عنوان یکی از راه‌های حل یاد کرد.
.
اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.