وزیران دفاع و داخله سلب صلاحیت شدند

- ۰۵ سنبله ۱۳۹۱

وزیران دفاع و داخله روز گذشته به دلیل بی‌اعتنایی به حملات راکتی پاکستان، گسترش ناامنی در کشور و ترورهای زنجیره‌یی فرماندهان جهاد و مقاومت، از سمت‌های شان عزل گردیدند.
عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع و بسم الله محمدی وزیر داخله هرچند به پرسش‌های نماینده‌گان پاسخ دادند، اما پاسخ آن‌ها قناعت نماینده‌گان را فراهم نکرد.
عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نتیجه رای‌گیری در مورد وزیر دفاع را این گونه اعلام کرد: «جناب محترم سترجنرال عبدالرحیم وردک در نتیجه استیضاح رای ۵۰ [درصد] جمع یک را پوره کرده نتوانستند، از وظیفه شان عزل شدند».
وزیر داخله افغانستان نیز نتوانست رای کافی به دست آورد. آقای ابراهیمی گفت: «محترم سترپاسوال بسم الله محمدی در نتیجه استیضاح ۵۰ [درصد] به علاوه یک رای را پوره کرده نتوانستند».
عبدالرحیم وردک، با ۱۴۶ رای و بسم الله محمدی با ۱۲۶ رای منفی از سمت‌های خود برکنار شدند. مجموع نمایندگان حاضر در جلسه امروز ۲۲۸ نفر بود.
رییس مجلس از رییس‌جمهور کرزی خواست تا دو فرد دیگر را برای این دو وزارتخانه به پارلمان معرفی کنند.
پیش از آغاز رای گیری، مجلس دچار تشنج شد و اداره مجلس از پخش جریان برخوردهای لفظی نماینده‌گان خودداری کرد. این عمل با واکنش خبرنگاران مواجه گردید.
وردک: آمادۀ دفاع هستیم
وزیر دفاع افغانستان در جلسه استیضاح به نماینده‌گان گفت در صورتی که رییس جمهور کرزی فرمان دهد، ارتش آماده است در برابر حملات راکتی پاکستان پاسخ دهد: «با صدور حکم، اگر اردو توانمندی دارد یا ندارد؛ اگر سلاح ثقیل دارد یا ندارد؛ اگر قوای هوایی دارد یا ندارد، از هر سربازش تا ستر جنرالش حاضر است تا آخرین قطره حیات از هر وجب این خاک مقدس دفاع کند؛ نتیجه هرچیزی که باشد».
آقای وردک گفت باید بر سر توانایی‌های نظامی افغانستان در صورت داخل‌شدن در یک جنگ تمام عیار با پاکستان فکر شود.
آقای وردک افزود در صورتی که نیروهای افغانستان به حملات راکتی پاکستان پاسخ دهند – در حالی که «عین مردم» در هر دو طرف مرز بود و باش دارند – فرق این نیروها با تروریستان رسمی و غیر رسمی چیست؟
وردک گفت که جنرال آلن از رییس‌جمهور کرزی وظیفه گرفته تا در این مورد با مقامات نظامی پاکستان گفت‌وگو کند. وزیر دفاع افغانستان خاطرنشان کرد که نیروهای کافی در ولایت‌های نورستان و کنر حضور ندارند و همچنین مرز در این مناطق غیرقابل کنترول می باشد.
با این همه، وردک گفت که قول اردوهایی جنوب شرق افغانستان با سلاح‌های سنگین و دوربرد تقویت شده اند و همچنین شمار سربازان در این مناطق افزایش یافته است. او همچنان افزود که سلاح های دوربردی که برای جنگ احتمالی با پاکستان نیاز است در اختیار نیروهای اردوی ملی قرار گرفته است.
«دست آی. اس. آی.»
بسم الله محمدی، وزیر داخله افغانستان عکس‌هایی را از مرمی‌هایی که از پاکستان به داخل خاک افغانستان شلیک شدند، به نماینده‍‌گان مردم نشان داد.
آقای محمدی گفت چنین سلاح‌هایی در اختیار نیروهای طالبان و القاعده قرار ندارد: «مهماتی است که قطعا تشخیص‌اش کرده‌ایم. هاوان است، توپ‌های ۱۵۵ ملی متری است و بی. ام یک است».
محمدی گفت هیچ شکی وجود ندارد که این حملات از سوی ارتش پاکستان صورت می‌گیرند. وزیر داخله افغانستان افزود که طالبان و تروریستان نیز در پرتاب هاوان بر ولسوالی های مرزی سهم دارند.
محمدی خاطرنشان کرد تا زمانی که سازمان استخبارات پاکستان به مداخلات خود ادامه دهد، نا امنی در افغانستان متوقف نخواهند شد: «جنایتی است که دشمن می‌کند. تا زمانی که مداخلات آی. اس. آی. پاکستان ادامه داشته باشد، ما روز خوش نمی‌بینیم و هنوزهم استراتژی آن‌ها جنگ است و جنایت است و این را ادامه می‌دهند».
نماینده‌گان اعتراض داشتند که با گذشت چندین ماه از حملات راکتی پاکستان، این وزارتخانه‌ها واکنش قناعت بخشی نداشته اند.
گسترش نا امنی و ترور شخصیت‌های برجسته افغانستان دلیل دیگر استیضاح این دو وزیر بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.