آلمان: بدون پاکستان راه صلح‌ از افغانستان نمی گذرد

- ۱۸ حوت ۱۳۹۱

توماس دیمیزیر، وزیر دفاع آلمان در سفری به پاکستان، اهمیت همکاری این کشور در پیشرفت افغانستان را برجسته کرده و گفته است که بدون همکاری اسلام آباد، راه حل صلح‌آمیزی برای منازعه افغانستان وجود ندارد.
وزیر دفاع آلمان بعد از سفر به افغانستان، اواخر هفتۀ گذشته وارد اسلام آباد شد و با همتای پاکستانی خود ملاقات کرد. او بعد از ملاقات با سید نوید قمر، وزیر دفاع پاکستان، گفت: «بدون نفوذ پاکستان در تحول صلح‌آمیز و باثبات سازی افغانستان، هیچ راه حل صلح آمیزی وجود ندارد». او در عین زمان به مشکلات پاکستان در مبارزه با تروریسم نیز اشاره کرد.
دیمیزیر بعد از دیدار با بسم الله محمدی، همتای افغان خود در کابل عازم اسلام آباد شد. وزیر دفاع آلمان گفت که افغانستان در کنار امنیت نظامی به امنیت سیاسی نیز ضرورت دارد و «این زمانی تامین خواهد شد که افغانستان و پاکستان روابط خود را بهبود بخشند». دیمیزیر علاوه کرد که از مدت طولانی به این سو دو کشور همسایه روابط دوجانبه دشوار دارند و «ما آلمانی‌ها در مرکز اروپا درک می‌کنیم که این روابط چه اندازه می‌تواند پیچیده و دشوار باشد».
در پیوند به نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم، دیمیزیر گفت نمی‌خواهد فعالیت‌های پاکستان را ارزیابی کند. اما او اشاره کرد که «پاکستان در چند سال اخیر بیشتر از هزار سرباز خود را در این جنگ از دست داده است. همچنان به گفته او، هر حمله‌یی بر تروریست‌ها در پاکستان منجر به حمله تروریستان در این کشور شده است.
وزیر دفاع آلمان گفت که در چنین وضعیتی، از بیرون «بسیار بسیار ساده است که از پاکستان تقاضا شود کار بیشتری بکند». شورشیان افغانی از مناطق صعب‌العبور مرزی به تکرار به حیث منطقه عقب نشینی استفاده می‌کنند و همچنان در پاکستان نیز طالبان و شبکه القاعده تهدید جدی هستند.
دیمیزیر در این سفرش به پاکستان همچنان با جنرال اشفاق پرویز کیانی، رییس ستاد مشترک ارتش و حنا ربانی کهر، وزیر خارچه پاکستان ملاقات می‌کند.
اطمینان از ادامه همکاری با افغانستان
دیمیزیر در کابل به همتای افغان خود اطمینان داد که آلمان به ادامه همکاری با افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ آماده است. او بعد از دیدار با بسم الله محمدی گفت که در مورد جزییات این همکاری‌ها هنوز تصمیم گرفته نشده است.
وزیر دفاع افغانستان در مورد وضعیت امنیتی کشور بعد از سال ۲۰۱۴ ابراز اطمینان کرد و گفت: «من مطمین و خوشبین هستم که این روند با موفقیت اجرا می‌شود». محمدی اشاره کرد، در جاهایی که قبلاً مسوولیت‌های امنیتی را نیروهای افغان به عهده گرفته اند، «وضعیت نه تنها که بدتر نشده، بلکه بهتر نیز شده است».
وزیر دفاع آلمان گفت که نیروهای ارتش افغانستان به صورت فزاینده آماده انجام ماموریت می‌شوند: «این نیروها با وجود تلفات بالا، روحیه بسیار قوی دارند». اما به گفته او، هنوز امکانات محدود است و «به این دلیل در آینده لوژستیک برای اردوی افغانستان تعیین کننده است». دیمیزیر واضح ساخت که امکان دارد نیروهای اردوی آلمان بعد از سال ۲۰۱۵ در این بخش تعهداتی را به عهده بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.