فاز تازۀ تنش میان کابل و واشنگتن

- ۲۱ حوت ۱۳۹۱

نخستین سفر چاک هیگل به عنوان وزیر دفاع امریکا به افغانستان تحت‌الشعاع سخنرانی بحث برانگیز حامد کرزی و لغو کنفرانس خبری آن‌ها به دلیل نگرانی‌های امنیتی قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، قرار بود حضور چاک هیگل، وزیر دفاع امریکا و حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان در مقابل دوربین‌ها یکی از بخش‌های اصلی سفر وزیر دفاع امریکا به افغانستان باشد.
این در حالی است که تمرکز روابط نه‌ چندان محکم امریکا و افغانستان بر خروج سربازان خارجی به رهبری ناتو تا پایان سل ۲۰۱۴ قرار گرفته است اما با وجود این، کنفرانس خبری چاک هیگل و حامد کرزی چند ساعت پیش از آنکه در کاخ ریاست جمهوری افغانستان در شهر کابل برگزار شود به دلیل آنچه که مقام‌های امریکایی نگرانی امنیتی خواندند، لغو شد.
همچنین دو بمبگذاری مرگبار طی روز شنبه و تاخیر واگذاری کنترل زندان پروان در مجاورت پایگاه هوایی بگرام به افغان‌ها طی سفر چاک هیگل اتفاق افتاد.
حامد کرزی طی یک سخنرانی تحریک آمیز اظهار داشت که امریکا روزانه با طالبان مذاکره می‌کند و حملات انتحاری طالبان نیروهای نظامی بین‌المللی را قادر ساخته تا حضور خود را در افغانستان توجیه کنند.
حامد کرزی در سخنرانی تلویزیونی خود با اشاره به دو انفجار انتحاری که طی آن ۱۹ تن در افغانستان کشته شدند، گفت: بمب‌هایی که در کابل و خوست منفجر شدند نمایش قدرت نبودند بلکه این بمب‌ها به امریکا خدمت کردند.
وی افزود: این شعار امریکایی‌ها برای سال ۲۰۱۴ است به گونه‌یی که ما را می‌ترساند از اینکه اگر امریکا حضور نداشته باشد مردم ما نابود خواهند شد.
این در حالی است که چاگ هیگل تلاش کرد تا تنش‌ها با حامد کرزی را کم اهمیت جلوه داده و در عین حال پس از نشست خود با کرزی تصریح کرد که از تجدید یک دوستی قدیمی با وی خرسند است.
هیگل خاطرنشان ساخت: وی (حامد کرزی) شیوه‌های خود را دارد. چالش‌های جدید و مسایل جدیدی در پیش رو خواهد بود و این نباید جای شگفتی باشد اما من فکر نمی‌کنم که هیچ کدام از این چالش‌ها را نتوانیم برطرف کنیم.
وی افزود: من به رییس جمهوری افغانستان گفتم که این درست نیست که امریکا به طور یک‌جانبه با طالبان همکاری می‌کند. حقیقت این است که هر گونه دورنمای صلح و راه حل‌های سیاسی باید تحت رهبری افغان‌ها باشد.
همچنین جنرال جوزف دانفورد، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان پیشتر از سخنرانی آتشین حامد کرزی به شدت انتقاد کرد و مجبور شد همکاری امریکا را با طالبان رد کند.
وی خاطرنشان ساخت: من نمی‌دانم که چرا حامد کرزی این گونه عمل کرده است من حدس می‌زنم که شاید دیدگاه وی این است که انتشار علنی این اختلافات ثمر بخش است اما من می‌گذارم اگر که این واقعا مفید است دیگران درباره آن قضاوت کنند.
همچنین حامد کرزی روز یکشنبه با صدور دستوری برای ممنوعیت حضور نیروهای بین‌المللی در دانشگاه‌های افغانستان پس از گزارش‌ها در خصوص آزار و اذیت دانشجویان یک نقطه اختلاف دیگر را علنی کرد.
از سوی دیگر، قرار بود روز شنبه کنترل شبه نظامیان زندانی در زندان پایگاه هوایی بگرام به نیروهای داخلی واگذار شود، اما این اتفاق به دلیل اختلافات در آخرین دقایق رخ نداد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.