سقوط هلی کوپتر جان پنج سرباز امریکایی را گرفت

- ۲۳ حوت ۱۳۹۱

مقامات ناتو روز سه شنبه گفته اند پنج سرباز امریکایی عضو ائتلاف بین‌المللی زیر فرماندهی ناتو، براثر سقوط یک هلی کوپتر، که بنابرخرابی هوا صورت گرفته است، در جنوب افغانستان جان سپرده اند.
مقامات پولیس ولایت قندهار گفته اند هنگامی که این هلی کوپتر شام دوشنبه در ولسوالی دامن فرود آمده است، باران شدیدی می‌بارید وهوا طوفانی بود.
نیروهای کمک به امنیت ناتو یا آیساف اعلام کرده است که کشته شده‌گان سربازان ایالات متحده امریکا می‌باشند. آیساف گفته است: “یافتن عامل سقوط زیرتحقیق قرار دارد. گرچه گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که در آن وقت در آن ساحه کدام فعالیت دشمن وجود نداشته است”.
در افغانستان که حدود ۱۰۰ هزار تن نیروهای بین‌المللی برای پیشبرد ماموریت شان به انتقالات هوایی بسیار متکی می‌باشند، سقوط هلی کوپتر امری است که معمولاً اتفاق می‌افتد.
جنرال عبدالرزاق ،فرمانده پولیس قندهار گفته است “در منطقه آب وهوا خراب بود وهلی کوپتر به ساعت ۱۰ شب سقوط کرد. در آن وقت شورشی‌ها در آن منطقه نبودند”.
در ماه اگست، هفت سرباز امریکایی و چهار سرباز افغان هنگامی کشته شدند که یک هلی کوپتر نوع “بلک هوک” در قندهار سقوط کرد. شورشیان طالب مسوولیت سقوط دادن آن هلی کوپتر را بردوش گرفتند.
در اگست سال ۲۰۱۱ یک هواپیمای “چینوک” امریکایی توسط طالبان نزدیک به کابل سقوط داده شد که براثر آن هشت افغان و ۳۰ امریکایی، به شمول ۲۲ تن از افراد واحدهای ویژه نیروی بحری ایالات متحده امریکا جان سپردند. این‌ها متعلق به همان واحدهایی بودند که در اوایل همان سال اسامه بن لادن را در کشور همسایه پاکستان به قتل رساندند.
سقوط یک جت نظامی در خود ایالات متحده امریکا
طبق گزارش رسانه‌های ایالات متحده امریکا به روز دوشنبه نیز براثر سقوط یک هواپیمای جت نیروهای بحری ایالات متحده امریکا در ایالت واشنگتن، همه سه تن از سرنشنیان آن جان های شان را از دست داده اند. به گزارش روزنامه “لاس انجلس تایمز” این هواپیمای چهار نفره نوع “EA-6b Prpwler در ۸۰ کیلو متری غرب شهر “سپاکن” به زمین خورده است. این هواپیما در حال یک پرواز تمرینی بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.