آتش بس دوم با طالبان در عید قربان

گزارشگر:یک شنبه 14 اسد 1397 ۱۳ اسد ۱۳۹۷

محمد اکرم اخپلواک نماینده رییس جمهور در امور سیاسی و رییس دبیرخانه شورای عالی صلح می‌گوید که حکومت برای اعلام آتش بس در روزهای عید قربان آمادگی کامل دارد.
رییس شورای علمای کشور از دو طرف درگیر در جنگ افغانستان خواست تا در روزهای عید سعید قربان اعلام آتش بس کنند.
mandegar-3محمد اکرم اخپلواک نماینده رییس جمهور در امور سیاسی و رییس دبیرخانه شورای عالی صلح دیروز در نشستی در کابل گفت که حکومت برای اعلام آتش بس در روزهای عید قربان آمادگی کامل دارد.
آقای اخپلواک افزود که رییس جمهور بیرق صلح را به دست علما داده است و هر طرح که به منظور جلوگیری از خشونت‌های جاری در کشور از از سوی علما پیشنهاد شود مورد قبول حکومت قرار خواهد گرفت.
او بیان داشت که حکومت نیز طرفدار آتش بس دوامدار در کشور است و رییس جمهور در مورد اعلام آتش بس در روزهای عید قربان پس از مشوره با اقشار مختلف افغانستان به ویژه علمای دینی تصمیم خواهد گرفت.
به گفته او، آتش بسی که در روزهای عید فطر اعلام شد و مورد استقبال غیر منتظره مردم افغانستان قرار گرفت تجربه‌‌ای خوبی برای دولت بود و با توجه به آن، در روزهای عید قربان نیز اگر آتش بسی اعلام شود بر مبنای میکانیزم مشخص خواهد بود.
آقای اخپلواک تاکید کرد که حکومت برای تحقق صلح در کشور از هرگونه ابزاری مفید استفاده خواهد کرد.
این در حالی است که حکومت همزمان با عید فطر گذشته در سراسر کشور آتش بس یک هفته اعلام کرد که برای ده روز دیگر تمدید هم شد؛ اما طالبان فقط در سه روز عید آتش بس اعلام کردند.
در همین حال طالبان با نشر خبرنامه‌ای در ولایت هرات، از روند آتش بس میان دولت و طالبان حمایت کردند.
گروه طالبان در این ولایت با نشر خبرنامه‌ای در چندین ولسوالی این ولایت، حمایت خود را از آتش بس اعلام کردند.
گفته شده که این اعلامیه شب گذشته از سوی مولوی عبدالحکیم، قاضی القضات طالبان پخش شده است.
به دیوار تمامی مسجدها و مرکزهای اجتماعی در ولسوالی‌های گلران، کشک کهنه، کشک رباط سنگی، شیندند و ادرسکن این اعلامیه نصب شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.