آجندای ملی “وفاق ملی” ارایه کرد

گزارشگر:ابوبکر صدیق/ سه شنبه 17 اسد 1396 ۱۶ اسد ۱۳۹۶

  • در چهار چوب « طرح وفاق ملی» تغیر و اصلاح را چنان عبرتی بسازند که دیگر کسی جرأت نکند تا زیر چتر قوم، استبداد را در کشور پیاده کنند.
  • کُدبندی‌های قومی، سمتی و زبانی در حال حاضر نسبت به هر زمانی دیگر افزایش یافته است
  • با «طرح وفاق ملی» یک حکومت قانون‌مند ایجاد کنیم که از عوام‌فریبی و کِلی‌گویی به دور باشد.

mandegar-3احمدولی مسعود، رییس عمومی بنیاد شهید مسعود و طراح «آجندای ملی» دیروز دوشنبه ۱۶ اسد، در یک کنفرانس خبری، طرح “وفاق ملی” را در کابل اعلام کرد. آقای مسعود در این مراسم گفت که در شرایط کنونی آجندای ملی، برای عبورسلامت افغانستان از بحران و پایان نابسامانی ها همه جریان ها و شخصیت های سیاسی را به شکل دادن وفاق ملی دعوت می‌کند و رای زنی های در این زمینه از قبل آغاز شده است و حالا به شدت از سر گرفته می‌شود.
آقای مسعود در این مراسم گفت که سران حکومت وحدت ملی، شیرازۀ وحدت ملی را با سیاست‌های قومی شکستانده‌اند و دارند استبداد و خود‌کامه‌گی را وارد سیاست‌های کشور می‌کنند.
آقای مسعود می‌گوید که سران حکومت وحدت ملی در برابر فجایعی که در کشور صورت می‌گیرد، بی‌پروا هستند و نیز در برابر حملات تروریستی‌ که روزانه جان شهروندان را می‌گیرد، بی‌تفاوتی اختیار کرده اند.
به گفتۀ رییس عمومی بنیاد شهید مسعود: بیکاری، فقر، اعتیاد، مهاجرتِ جوانان و صدها چالش دیگر در کشور در حال افزایش است؛ اما با این وجود، سیاست‌های مبهم حکومت سبب شده تا بازی‌های بزرگ منطقه‌یی نیز که برای افغانستان ویران‌گر است، افزایش یابد.
آقای مسعود بیان داشت که بازی مبهم و مشکوک در برابر تروریسم، سیاست سلب حقوق شهروندی و هویت‌، ناتوانی بیش از حدی در بازی‌های پیچیده‌یی که در داخل افغانستان جریان دارد؛ بی‌برنامه‌گی و ملی نبودن حکومتی به نام وحدت ملی را به نمایش می‌گذارد.
او گفت: “ایجاد کُدبندی‌های قومی، زبانی و سمتی که عمداَ صورت می‌گیرد، نسبت به هر زمانی دیگری گسترش یافته است و در حکومت فعلی ظرفیت‌ها به حاشیه رانده شده اند که نشان‌دهندۀ ملی نبودن ساختار و قاعدۀ حکومتی مسما به‌نام وحدت ملی است”.
آقای مسعود تصریح کرد که سرکوب جنبش‌های عدالت‌‌خواه، ندانم‌کاری‌ها، لجاجت دولت‌مردان با راه‌اندازی آجنداهای شخصی، انحصار و تمرکز قدرت، افزایش فساد در نهادهای دولتی و بازی با کارت داعش و طالب، در واقع بازی با سرنوشت‌ میلیون‌ها انسان این سرزمین است.
آقای مسعود گفت که در فراخوان «طرح آجندای ملی» قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، پیش‌بینِ چنین روزهای بحرانی بودیم و به همین خاطر تأکید داشتیم که این حکومت(حکومت پس از انتخابات) به فروپاشی می‌رود، حالت کشور بدتر می‌شود و پیشنهاد ما تغییر در نظام به شکل حتمی و ضروری بود که از طرف سران حکومت وحدت ملی در نظر گرفته نشد.
احمدولی مسعود گفت که پس از موضع‌گیری‌های چند سالۀ ما از طریق «طرح آجندای ملی» که داعیۀ اصلاح و تغییر نظام را بلند کرده بودیم، در حال حاضر جنبش‌های عدالت‌خواه، جنبش‌های مردمی، ائتلاف‌ها، شور‌ا‌ها و شخصیت‌ها، عینِ موضع را فریاد می‌کشند.
او بر این باور است که برای رفع چالش‌های موجود، باید شخصیت‌های ملی، شورا‌ها، افرادی که نگران سلامت افغانستان و سرنوشت مردم و نظام هستند، دست‌به‌دست هم داده و کشور را از بحران کنونی نجات دهند.
رییس بنیاد شهید مسعود با تأکید بر این‌که حفظ حالت کنونی، تداوم و افزایش چالش‌های جاری است، گفت که تا هنوز هیچ تحولی از طرف حکومت در رابطه به اصلاحات دیده نشده است.
آقای مسعود، با انتقاد از ناکارایی‌های سران حکومت وحدت ملی بیان داشت که حکومتی که در سه سال عمر خود نتوانست توافق‌نامۀ سیاسی که بنیاد آن را تشکیل می‌دهد، عملی کند، در دو سال باقی مانده هیچ کاری را انجام داده نمی‌تواند.
او اظهار داشت کرد که سران حکومت با فرافکنی، دیگران را به بی‌برنامه‌گی متهم می‌کنند، اما خود با برنامه‌های عوام‌فریبانه در تلاش پاشیدن خاک به چشم مردم هستند.
مسعود با اشاره به این‌که با گذشت هروز کشور در منجلاب بحران غرق می‌شود، اضافه کرد: کسانی که مخالف تبعیض، تحجر و تعصب هستند و همه‌روزه در برابر انتحار و انفجار قربانی می‌دهند، باید دست‌به‌دست هم داده در چهار چوب « طرح وفاق ملی» تغیر و اصلاح را چنان عبرتی بسازند که دیگر کسی جرأت نکند تا زیر چتر قوم، استبداد را در کشور پیاده کنند.
به گفتۀ رییس آجندای ملی، برای رسیدن به وفاق ملی، باید از عوام‌فریبی پرهیز کرد و با زبان تخنیکی و کارشناسانه بالای مسأله ملی افغانستان توافق صورت گیرد تا تهداب وفاق ملی دقیق گذاشته شود.
آقای احمدولی مسعود گفت: حکومت حاکم با شعار وحدت ملی تا هنوز نتوانسته وحدت در میان حکومت و سران آن حفظ کند چه رسد به وحدت عمومی که مردم انتظار آن را دارند.
او خطاب به نیروهای سیاسی کشور گفت: بیایید «طرح وفاق ملی» را وسیله قرار داده و یک حکومت قانون‌مند را در کشور ایجاد کنیم که از عوام‌فریبی و کِلی‌گویی به دور باشد.
مسعود با بیان این‌که کسانی که به فکر گذار از انتخابات هستند، باید درک کنند که انتخابات یک اصل است که هیچ بدیل ندارد، گفت: انتخابات، دموکراسی و موضوعات ارزشی را موفق می‌گرداند.
احمدولی مسعود از سیاست‌گران منتقد حکومت وحدت ملی می‌گوید که این حکومت نسبت به بازی‌های مبهم در مورد افغانستان سیاستِ روشن نداشته و توان مقابله با این بازی‌ها را نیز ندارد.
به گفتۀ آقای مسعود، وفاق ملی زمینه‌‌های یک انتخابات شفاف و عادلانه که نتیجۀ مطلوب برای همۀ مردم افغانستان داشته باشد را فراهم می‌کند. او گفت که ما این بار طرح وفاق ملی را خودمان مدیریت می کنیم و به سرمنزل مقصود میرسانیم. اشاره او به این بوده است که در طرح دولت وحدت ملی را که آجندای ملی مطرح کرده بود حکومت تطبیق نکرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.