آرامش نسبی در شهر کندز/ یک باشندۀ کندز: بوی بدی در شهر به مشام می‌رسد

سه شنبه 14 میزان 1394/

mnandegar-3پولیس و باشنده‌گان شهر کندز گفتند که نیروهای امنیتی روز دو شنبه کنترل قسمت‌های اعظم شهر را به دست گرفته اند و برخی دکان‌ها در مرکز شهر برای نخستین بار بعد از سقوط این شهر به دست طالبان بازگشایی شده اند.
باشنده‌گان شهر کندز گفته اند که بعد از هشت روز جنگ، دو شنبه نخستین روزی است که صدای شلیک گلوله را نشنیده اند و توانسته اند برای خرید مواد غذایی از خانه‌های خود بیرون بروند.
سربازان همزمان با عقب زدن شورشیان طالبان از مناطق شهری، تلاشی خانه به خانه انجام داده اند. عبدالغفور یک باشنده کندز به اسوشیتدپرس گفت: «وضعیت در مرکز شهر عادی است.»
این باشنده کندز افزود: «اجساد هنوز هم در پیاده روی‌ها و جویچه‌های فاضلاب وجود دارند و بوی بدی در شهر به مشام می‌رسد.»
با وجود این، جنگ در اطراف شهر استراتژیک کندز جریان داشته است که حدود ۳۰۰ هزار باشنده دارد. نیروهای حکومتی با حمایت هوایی نیروهای امریکایی در تلاش عقب زدن طالبان هستند که یک هفته پیش برای نخستین بار در شورشگری ۱۴ ساله موفق به کنترول مرکز یک شهر شدند.
در همین حال، شفاخانه داکتران بدون مرز نیز در کندز بمباران شده است و حکومت ایالات متحده گفته است که تحقیق می‌کند که آیا نیروهای این کشور مسئول این حمله هستند. در این حمله دست کم ۲۲ تن کشته شدند.
رییس بخش حقوق بشر ملل متحد گفته است که حمله بر این شفاخانه «نابخشودنی» است و می‌تواند جرم جنگی به حساب آید.
اردوی ایالات متحده امریکا گفته است که یک حمله هوایی را «در مجاورت» شفاخانه داکتران بدون مرز انجام داده است و هدف این بمباران شورشیان طالبان بوده اند که به صورت مستقیم بر پرسونل نظامی امریکا شلیک می‌کردند. ایالات متحده هنوز هدف قرار دادن شفاخانه را تایید نکرده است.
هرچند حکومت مدعی شده است که کنترول شهر کندز را به دست گرفته است، اما در روزهای گذشته جنگ ادامه داشت. حالا باشندگان شهر کندز امیدوارند که بدترین خشونت‌ها سپری شده باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :