آرای صدها صندوق رأی بازشماری و بازرسی می‌شود

31 حمل 1393/

mnandegar-3کمیسیون مستقل انتخابات گفته که آرای حدود ۵۰۰ محل رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری بازشماری شده و آرای بیش از هزار محل دیگر در دست بازرسی است.
نورمحمد نور، سخنگوی این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که بازشماری و بازرسی صندوق‌های رای به هدف شفاف‌سازی آرای انتخابات شانزدهم حمل صورت می‌گیرد.
در هر محل یک صندوق رای انتخابات ریاست جمهوری و یک صندوق انتخابات شورای ولایتی بوده ولی شمار دقیق آرای این صندوق‌ها مشخص نیست، اما به گفته آقای نور، در هر صندوق حدود ششصد برگه رای وجود دارد.
آرای بازشماری شده مربوط به ۳۱ ولایت می‌شود و آرایی که بازرسی می‌شوند، مربوط همه ۳۴ ولایت است، اما مسئولان کمیسیون انتخابات نمی‌گویند که تا حال در نتیجه این بازشماری و بازرسی چه تعداد آرا ابطال شده است.
در همین حال، خبرنگار بی‌بی‌سی از ولایت جنوبی قندهار گزارش داده که آرای ۹۹ مرکز رای‌گیری در این ولایت قرنطینه شده است.
پیشتر کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفته بود که با بررسی شکایت‌های انتخاباتی، آرای مشکوک انتخابات ریاست جمهوری قرنطینه می‌شود.
صندوق آرای انتخابات هر ولایت در مرکز همان ولایت است، اما برگه‌های نتایج انتخابات به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل فرستاده می‌شود.
آقای نور گفت که نتایج ۵۹۷۲ مرکز رای‌گیری دریافت شده و از آن جمله نتایج بیش از ۷۰ درصد آرا در بانک اطلاعات ذخیره شده است.
سخنگوی کمیسیون انتخابات تاکید کرد که روند بازشماری و بازرسی آرای انتخابات در حضور ناظران انتخاباتی صورت می‌گیرد.
قرار است نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در روز چهارم ثور اعلام شود و نتایج نهایی بیست روز بعد اعلام خواهد شد.
همزمان با شمارش نتایج انتخابات، روند رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی هم از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی به پیش برده می‌شود.
مسوولان این کمیسیون گفته‌اند که صدها شکایتی دریافت کرده‌اند که اگر اثبات شوند، می‌توانند بر وضعیت آرا اثر بگذارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.