آسترالیا ۳۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

یک شنبه 20 سرطان 1395/

mandegar-3حکومت آسترالیا روز جمعه خبر داد که این کشور ۳۰۰ میلیون دالر اضافی برای توسعه نیروهای امنیتی افغانستان کمک می‌‌کند. این در حالی است که امنیت در افغانستان موضوع کلیدی نشست سران ناتو در وارسا، پایتخت پولند خواهد بود.
آسترالیا، یکی از متحدان نزدیک ایالات متحده در جنگ افغانستان و عراق، پیش از این وعده سپرده بود تا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ میلادی ۵۰۰ میلیون دالر به نیروهای امنیتی افغانستان بپردازد. حالا این کشور وعده داده که تا سال ۲۰۲۰، سالانه ۱۰۰ میلیون دالر دیگر نیز کمک خواهد کرد.
خبر کمک اضافی آسترالیا به نیروهای افغانستان دو روز پس از آن اعلام شد که بارک اوباما، رئیس جمهور امریکا گفت که او تصمیم گرفته تا برنامه کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان را به تعویق اندازد. قرار بود تا پایان سال روان میلادی، شمار سربازان امریکایی در افغانستان به نیم کاهش بیابد اما حالا اوباما گفته است که ۸۴۰۰ سرباز در این کشور باقی می مانند.
علاوه بر سربازان امریکایی، ۳۰۰۰ سرباز بین المللی دیگر نیز زیر رهبری ناتو در افغانستان در حال ماموریت هستند.
مالکوم تورنبول، نخست وزیر آسترالیا در ماه جنوری از کابل دیدن کرد و دو ماه بعد وزیر دفاع این کشور اعلام نمود که سربازان آسترالیایی حداقل سه سال دیگر در افغانستان باقی می مانند. حدود ۲۷۰ سرباز آسترالیایی در ماموریت ناتو در افغانستان حضور دارند.
به خاطر انتخابات سراسری آسترالیا که هفته گذشته برگزار شد و نتیجه آن تاکنون مشخص نیست، هیچ عضو ارشد حکومت آسترالیا در نشست وارسا حضور نخواهد داشت.
۸۰ میلیون از کمک سالانه ۱۰۰ میلیون دالری آسترالیا به اردوی ملی افغانستان و ۲۰ میلیون دیگر به پولیس ملی این کشور اختصاص داده خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.