آلمان: آماده‌گی میزبانی از سومین کنفرانس بن را داریم

۲۰ حوت ۱۳۹۷

mandegarهایکو ماس، وزیر امور خارجۀ آلمان در جریان سفرش به کابل پس از دیدار با مسوولان حکومت با صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجۀ افغانستان دیدار و در یک نشست خبری مشترک حضور گفت: در صورتی که حکومت افغانستان بخواهد آلمان آماده است که کنفرانس بن سوم را میزبانی کند.
آقای ماس در این نشست خبری همچنان گفت: این یک پیشنهاد است و اول باید شرایطش در افغانستان ایجاد شود.
وزیر خارجۀ آلمان در مورد روند صلح افغانستان نیز گفت که کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت می‌کند.
آقای ماس تأکید کرد که در روند صلح نباید دست‌آوردهای گذشتۀ مردم افغانستان در زمینه‌های مختلف از جمله حقوق و ارزش‌های حقوق بشری،‌ نادیده گرفته شود.
او با اشاره به مذاکرات میان امریکا و طالبان در قطر، گفت: «ما با یک فرصت تاریخی روبه‌رو هستیم اما آگاه هستیم که این فرصت به تصمیمات شجاعانه نیاز دارد، مذاکرات در دوحه تنها می‌تواند یک گام اول باشد و ما از تلاش‌های امریکا برای آغاز مذاکرات استقبال می‌کنیم».
در همین حال، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجۀ کشور در این نشست از کمک‌های آلمان به حکومت افغانستان قدردانی کرد و افزود که در حال حاضر حدود یک هزار و ۳۰۰ نیروی آلمانی در چارچوب مأموریت حمایت قاطع مصروف آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای افغانستان هستند.
او در مورد صلح نیز گفت که صلح در افغانستان به نفع ثبات در منطقه و جهان است. به گفتۀ او تنها راه رسیدن به صلح گفت‌وگوهای مستقم میان حکومت افغانستان با طالبان و احترام تمام کشورهای منطقه به رهبری و مالکیت مردم و دولت افغانستان بر روند صلح است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.