آلمان: حکومت کرزی غفلت‎های گسترده‎‌یی داشته است

گزارشگر:16 دلو 1392 ۱۵ دلو ۱۳۹۲

mandegar-3حکومت آلمان در گزارش «پیشرفت افغانستان»، حکومت حامد کرزی را به غفلت‌های گسترده‌یی متهم ساخته است. در این گزارش همچنان گفته شده است که تلفات نیروهای امنیتی افغانستان دو چند افزایش یافته است.
سایت خبری «شپیگل آنلاین» با استناد به «گزارش پیشرفت افغانستان» نوشته است که قاطعیت برای پیاده ساختن اصلاحات به طور مثال در مبارزه علیه فساد «تاکنون به طور مناسب نبوده است». «گزارش پیشرفت افغانستان» بررسی حکومت آلمان از تحولات افغانستان است که قرار است روز چهار شنبه در کابینه تصویب شود.
عامل غفلت در مبارزه علیه فساد و عدم اجرای سایر اصلاحات از نگاه حکومت آلمان فدرال «در ضعف نهادهای افغانستان و همچنان در نبود اراده سیاسی نهفته است».
در گزارش گفته شده است که حکومت آلمان فدرال در بخش حقوق زنان نیز صرف پیشرفت‌های اندکی را ملاحظه می‌کند. بنابراین «پذیرش اجتماعی حقوق زنان مانند گذشته کمتر مطرح می باشد».
آلمان در ۲۰۱۵ یعنی سال اول پس از پایان ماموریت آیساف در افغانستان به این کشور سالانه ۴۳۰ میلیون یورو کمک انکشافی و ۱۵۰ ملیون یوروی دیگر برای حمایت از نیروهای امنیتی اش وعده نموده است.
تلفات نیروهای امنیتی دوچند شده است
در «گزارش پیشرفت افغانستان» آمده است که با شروع خروج نیروهای بین المللی، تلفات پولیس و سربازان افغانستان زیاد افزایش یافته است.
در یازده ماه اول سال ۲۰۱۳ تلفات سربازان و پولیس افغانستان حدود ۴۶۰۰ تن بوده که نسبت به سال قبل دو برابر شده است. دلیل افزایش این تلفات، حضور نیروهای امنیتی افغانستان در صف مقدم مسئولیت های جنگی عنوان شده است. قرار است که جمعاً ۳۵۰ هزار سرباز و پولیس افغانستان وظیفه تامین امنیت در این کشور را انجام دهند.
در این گزارش حکومت آلمان فدرال اعتراف می‌کند که در برخی نقاط طالبان دوباره در حال پیشروی اند: «در برخی مناطق در سال ۲۰۱۳ تحکیم مواضع نیروهای ضد حکومتی شناسایی شده است». در گزارش آمده است که این واقعیت در برخی از مناطق شمال افغانستان مانند ولایت‌های کندز و بغلان نیز صدق می‌کند که در سال گذشته اردوی فدرال آلمان عمدتاً از آنجاها خارج شد.
افزون بر این، در این گزارش وضع در مناطق شرقی افغانستان که هم مرز با پاکستان قرار دارند و همچنان پایگاه سنتی شورشیان در جنوب کشور خطرناک خوانده شده است. گفته شده که در آنجاها تهدیدها هنوز هم بسیار جدی اند. همچنان طالبان به شدت کوشیده اند تا کنترول شهرهای بزرگ را در دست گیرند. در گزارش آمده است که در مناطق مهم طالبان به این هدف شان نرسیده اند. در این گزارش در کل از وضعیت امنیتی در شهرهای مهم و در امتداد جاده ها «به طور رضایت بخشی قابل کنترول» عنوان شده است.۸۰ درصد جمعیت در این مناطق زندگی می کنند.
کاهش تلفات سربازان خارجی
شورشیان همواره جویای فرصتی برای حمله بر نیروهای خارجی بوده اند تا از این طریق قدرت و حضور خود را به نمایش بگذارند. اما طبق این گزارش شمار تلفات سربازان ناتو در یازده ماه اول سال ۲۰۱۳ از ۲۸۴ تن در سال قبلی اش به ۱۲۵ تن پایین آمده است.
عملیات جنگی سربازان خارجی در افغانستان در سال روان پایان می‌یابد. انتظار می‌رود که روز چهارشنبه کابینه حکومت آلمان فدرال در مورد آخرین مجوز آیساف برای سربازان آلمانی نیز تصمیم بگیرد. بین ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ سرباز بین المللی باز هم برای آموزش و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان در آنجا باقی خواهند ماند. آلمان پیشنهاد نموده است که بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ سربازش نخست برای دو سال در شمال و پایتخت افغانستان وظایف شان را انجام دهند. با اینهم حامد کرزی رییس جمهور افغانستان تا کنون موافقتنامه امنیتی‌یی را امضا نکرده است که زمینه قانونی حضور این نیروها در افغانستان را فراهم می سازد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.