آلمان: راه جلوگیری از فاجعه در افغانستان کمک غیرنظامی است

گزارشگر:14 جدی 1392 ۱۳ جدی ۱۳۹۲

وزیر کمک‌های انکشافی آلمان گفته است که برای تداوم ثبات در افغانستان به تداوم کمک‌ها در بخش بازسازی غیرنظامی ضروری است. از سوی دیگر، فرمانده نیروهای آلمانی در افغانستان خواستار هواپیماهای بی‌پیلوت جنگی شده است.
گیرد مولر، وزیر کمک‌های انکشافی آلمان گفته است که پارلمان (بوندستاک) این کشور در مجوز جدید حضور سربازان آلمانی در افغانستان باید مکلفیت‌های غیرنظامی را نیز به طور دقیق روشن سازد.mandegar-2
به گزارش دویچه وله، مولر در گفت‌وگویی با روزنامه آلمانی «راینشه پست» که در شماره روز جمعه نشر شد، گفته است که «در مجوز جدید باید بازسازی غیرنظامی جایگاه وسیعی داشته باشد».
مولر افزوده است: «اگر نمی‌خواهیم که بعد از خروج نیروهای رزمی (از افغانستان) شاهد فاجعه بزرگی باشیم، باید روی این نکته توجه کنیم که مکاتب، جاده‌ها، بازارها و مشاغل و کار وجود داشته باشند».
در حال حاضر حکومت آلمان در این ساحه سالانه ۴۳۰ میلیون یورو هزینه می‌کند. مولر گفته است: «ترس از آن است که ما برای فعالیت‌ها در بخش بازسازی غیرنظامی پول بیشتر ضرورت داشته باشیم».
وزیر کمک‌های انکشافی آلمان گفته است که می‌خواهد با فرانک والتر شتاین مایر وزیر خارجه و اورزولا فون دیر لاین، وزیر دفاع آلمان در این رابطه گفت‌وگو کند.
مجوز عملیات جنگی سربازان آلمانی در افغانستان تا اخیر ماه فبروری است. تا بهار باید برنامه‌یی برای ماموریت بعدی سربازان آلمانی در افغانستان تدوین شود. قرار است که حدود ۸۰۰ سرباز اردوی فدرال آلمان برای آموزش و مشورت دادن به سربازان افغانستان در این کشور باقی بمانند.
هواپیمای بی‌پیلوت جنگی
اتحادیه اردوی آلمان و فرمانده نیروهای آلمانی در افغانستان جهت حفاظت از جان سربازان شان خواهان داشتن هواپیماهای بی‌پیلوت جنگی شده اند. این درحالی است که در مورد مساله داشتن هواپیماهای بی‌پیلوت جنگی در جریان مذاکرات برای تشکیل ایتلاف بزرگ حکومتی در آلمان نظر صریحی به وجود نیامد.
اندره ووستر، رییس اتحادیه سربازان اردوی فدرال آلمان به خبرگزاری آلمان (دی پی اِی) گفته است که هواپیماهای بی پیلوت جنگی «قابلیتی است که ما هم می‌توانیم از آن استفاده کنیم». او افزوده است: «وقتی که سربازان به ماموریت فرستاده می‌شوند، می‌بایست تجهیزات مناسب هم در دسترس‌شان قرار داده شود».
تورن جنرال یورگ فولمر، فرمانده سربازان اردوی در افغانستان نیز به عین ترتیب اظهار نظر کرده است. او به خبرگزاری (دی پی اِی) گفته است: «من بدون تردید این را وسیله‌یی می‌دانم که بهترین حفاظت ممکن را برای سربازان ما تضمین می کند». هواپیماهای بی پیلوت جنگی می‌توانند بدون وقفه برای ۲۴ ساعت یک منطقه معین را دیده بانی کنند و با احساس خطر احتمالی سلاح مناسب را استعمال کنند.
اتحادیه سربازان اردوی آلمان در مورد داشتن هواپیماهای بی پیلوت جنگی خواهان تصمیم سریع اورزولا فون دیر لاین، وزیر دفاع آلمان فدرال است. این اتحادیه تقاضا می کند که سربازان آلمانی باید پیش از آغاز ماموریت آموزشی برنامه ریزی شده سر از سال ۲۰۱۵ چنین هواپیماهایی داشته باشد.
هیلموت کونیگهاوس، متصدی نیروهای مسلح در پارلمان آلمان از مطرح‌شدن جدی موضوع هواپیماهای بی پیلوت در مباحثات جانبداری می کند. او به خبرگزاری (دی پی اِی) گفته است: «مسأله بر سر آن است که در قبال یک خطر برای سربازان ما و یا متحدان ما نباید صرفاً نظاره گر باشیم، بلکه قادر باشیم اقدام کنیم… نباید سربازان را بی دفاع بگذاریم».
اورزولا فون دیر لاین در نخستین دیدارش با سربازان آلمانی در افغانستان به آنها اطمینان داد که همه وسایل مورد نیاز برای حفاظت شان را فراهم می سازد و از پرداختن هیچ بهایی برای تهیه این وسایل خودداری نمی‌کند.
در قرارداد ائتلافی بین احزاب مختلف حکومتی، مسأله داشتن هواپیماهای بی پیلوت جنگی رد نشده است. فرانک والتر شتاین مایر، که قبلاً رییس هیأت سوسیال دموکرات‌ها در گفت‌وگوها بر سر تشکیل حکومت ائتلافی بود، گفته بود که واضحاً تهیه هواپیماهای جنگی بی پیلوت برای این دوره تقنینیه مطرح نیست.
در حال حاضر اردوی آلمان تنها به هواپیماهای بی پیلوت اکتشافی دسترسی دارد. بزرگترین آنها نوع «هیرون ۱» ساخت اسرائیل است که برای عملیات افغانستان اجاره گرفته شده است. قرارداد کنونی اجاره این هواپیما در ماه اکتوبر ۴۰۱۴ پایان می‌یابد. اما با اینهم می‌تواند برای شش ماه دیگر نیز تمدید شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.