آلمان: زنان باید در اردوگاه‌های مهاجران بیشتر محافظت شوند

یک شنبه 27 جدی 1394/

mahndegar-3دختران و زنان در اردوگاه‌های پناهجویان در آلمان پیش از آنکه مورد آزار جنسی قرار بگیرند، باید بهتر حفاظت شوند. اغلب در این زمینه فقدان اتاق‌های خواب و توالت‌های جداگانه در اردوگاه‌ها مطرح بحث می‌باشد.
مانولا شوایسگ، وزیر زنان آلمان از حزب سوسیال دموکرات وقتی که در مورد وضعیت زنان و دختران در کمپ های پناهجویان صحبت می‌کرد، گفت: «ما باید در این زمینه نگاهی دقیقتر داشته باشیم».
اکثر کمپ‌های مهاجران آلمان پر شده اند. زنان و مردان در یک اتاق یا سالون مشترک می‌خوابند و از سرویس بهداشتی مشترک استفاده می‌کنند. همواره گزارش‌هایی از حملات جنسی بر زنان در آلمان ارائه می‌شود که یک سوم شان را پناهجویان تشکیل می‌دهند.
وزیر زنان آلمان نمی‌خواهد بگوید که آمار آزارهای جنسی زنان به چه میزان بلند است، اما به این باور است که «هر حمله جنسی خودش بسیار سنگین است».
آمار قابل اعتمادی هم وجود ندارد که به چه میزان زنان به تنهایی، و به چه اندازه با مردان و اعضای خانواده شان به آلمان می آیند.
اما برای شواسیگ وزیر زنان آلمان دشوار است که تاکنون به نیازهای خاص زنان در اقامتگاه های اولیه پناهجویان توجه چندانی نشده است.
وزیر زنان آلمان گفت که این زنان از جنگ، ترور و فشاری که بالای شان بوده فرار کرده اند و خیلی از آنان در مسیر راه نیز خشونت را تجربه کرده اند. او اضافه کرد: «این زنان به حفاظت ما نیاز دارند».
گواهی رفتار خوب برای امدادگران و کارمندان
در عمل امکان دارد که پناهگاه هایی برای زنان در اقامتگاه های پناهجویان باشد که زنان سرویس بهداشتی خود را داشته باشند و محل اقامت جداگانه برای مادران و کودکان خردسال وجود داشته باشد. یک بودجه ۲۰۰ میلیون یورویی که حکومت از ماه مارچ در نظر گرفته، در این بخش باید به کار گرفته شود.
از آنجایی که چیزهایی در رابطه با نگهداری از کودکان نیز باعث نگرانی شده، دولت فدرال آلمان می خواهد «فاصله حفاظت» را ایجاد کند. یعنی تمام کمک کنندگان و کارمندان کمپ های پناهندگان باید گواهینامه ای را ارائه کنند که سابقه رفتاری شان را توضیح داده است؛ مثلا اینکه آیا در گذشته مرتکب جرایم جنسی شده اند یا خیر. به طور کلی کارکنان در اردوگاه های پناهجویان باید در این زمینه کاملا آموزش دیده و حساس باشند.
دسترسی به خدمات کمکی
به گزارش دویچه وله، اغلب زنانی که در اردوگاه های مهاجرین مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرند، نمی دانند که از چه کسی می توانند کمک بگیرند.
آیدان اوزوگوز، کمیسار همپذیری اجتماعی است و می‌‌خواهد با ارائه اطلاعات هدفمند خدمات کمکی را به این گروه از زنان و دختران معرفی کند. او گفت: «این یک بخش کاملا حساس است که به تجربه های زبانی و فرهنگی ربط دارد و ما می خواهیم حالا به صورت اختصاصی و کاملا درست به آن بپردازیم».
حالا یک مرکز ارتباط تلفنی وجود دارد که ۲۴ ساعته در دسترس است. زنان قربانی می توانند به ۱۵ زبان مختلف از این مرکز مشوره بگیرند. اطلاعاتی از این دست باید اکنون در اقامتگاه های پناهجویان به صورت قوی تر به اشتراک گذاشته شوند.
حقوق مساوی به عنوان موضوع کورس های همپذیری
شوایسیگ، وزیر زنان آلمان به این موضوع هم اشاره کرد و گفت که به هر صورت باید ارتباط میان زنان و مردان در دوره های آموزشی همپذیری به عنوان یک موضوع مطرح شود. این سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات افزود: «برای همه مردان مهم است که بدانند برابری در کانون اجتماعی ما یکی از ارزش های عالی است».
یک مسئله دیگر هم برای وزیر زنان آزاردهنده است که توماس دیمیزیر، وزیر داخله آلمان از حزب سوسیال مسیحی و همکاری اتئلافی اش، مراقبت از کودکان پناهجویان را در طول دوره کورس های همپذیری اجتماعی لغو کرده است. وی گفت: «من نمی خواهم که زنان طفل دار نتوانند در این دوره ها شرکت کنند؛ زنانی که حق اولویت با آنان است».
علاوه براین بئاته رودولف، مدیر انستیتوت آلمانی برای حقوق بشر نیز به برابری حقوق زنان و مردان تاکید کرده گفت: «این مسئله ناشی از تقابل ارزش های ما و خارجی ها نیست، بلکه {مسئله ای} در حقوق بشر جهانی است».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.