آلمان قونسلگری‌اش را در بلخ می‌بندد

دو شنبه 8 قوس 1395/

mandegar-3پس از حملۀ سنگین در دو هفته پیش، وزارت خارجۀ آلمان ساختمان جنرال قونسلگری خود در شهر مزارشریف را برای همیشه می‌بندد. قونسلگری آلمان قرار است به کمپ نظامی منتقل شود.
مجلۀ خبری آلمانی “شپیگل” در شمارۀ تازۀ خود گزارش داده است که دیپلومات‌‌های آلمانی در عوض به کمپ مارمل اردوی آلمان در حومۀ این شهر، که شدیداً تحت مراقبت قرار دارد، منتقل می‌‌گردند.
در نتیجۀ سوءقصد با بمب و درگیری ها با جنگجویان طالبان در محوطۀ قونسلگری آلمان، ساختمان این نماینده‌گی دیپلوماتیک به شدت خساره دیده است. اردوی آلمان افزون برآن هشدار داده است که این ساختمان در یک جادۀ پر تردد را نمی‌توان به گونۀ موثر از حملات مصون نگه داشت.
یک سخنگوی وزارت خارجۀ آلمان تأکید کرده است که برای بستن این جنرال قونسلگری در مزارشریف هیچ ملاحظه‌‌یی وجود ندارد، “ولی ما پس از بازرسی ها تصمیم گرفتیم که این ساختمان را دیگر استفاده نکنیم”. او افزوده است: «آلمان بر تعهدش در قبال افغانستان پابرجا می ماند.» به قول این سخنگو حالا ارزیابی می‌شود که حضور آلمان در آینده در افغانستان، با درنظرداشت امنیت دیپلومات ها، چگونه می‌تواند شکل گیرد.
اینکه این دفتر قونسلگری به صورت دوامدار در محوطۀ نظامی باقی خواهد ماند و یا اینکه وزارت خارجۀ آلمان ساختمان دیگری را جست و جو خواهد کرد، تا هنوز روشن نیست.
در نتیجۀ حملۀ تروریستی به تاریخ ۱۰ نوامبر امسال بر جنرال قونسلگری آلمان در شهر مزارشریف، دست کم ۴ تن کشته شدند و ۱۲۸ تن دیگر زخمی گردیدند. به آلمانی ها در این سوءقصد آسیبی نرسید. همچنان یک حمله کننده کشته و یکی دیگر بازداشت شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.