آلمان هم می‌ماند

شنبه 25 میزان 1394/

mnandegar-3ماموریت آلمان فدرال در افغانستان به نام «حمایت قاطع» باید ادامه یابد. بعد از اعلام تصمیم رییس جمهور اوباما، آلمان نیز می‌خواهد در مورد تمدید عملیات نظامی اش در افغانستان غور کند.
به گزارش دویچه وله، راینر ارنولد سخنگوی امور دفاعی از حزب سوسیال دموکرات آلمان در پارلمان این کشور گفت که پایگاه نظامی اردوی فدرال در مزار شریف در شمال افغانستان، عامل مهم ثبات در منطقه است. او در روزنامه «بیلد» تاکید کرد که اردوی آلمان فدرال نباید از آن صرف نظر کند.
و هِنیگ اوته، همتای او از حزب دموکرات مسیحی آلمان در ایتلاف بزرگ حکومتی در برلین گفت که اعلام بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در ارتباط با به تعویق انداختن خروج سربازان این کشور ازافغانستان با در نظر داشت اوضاع امنیتی بد آن کشور، این چانس را به روی ما می گشاید تا آموزش سربازان و پولیس این کشور در شمال افغانستان نیز تامین شود.
بارک اوباما به روز پنجشنبه اعلام کرد که حضور ایالات متحده امریکا با بخش بزرگ از حدود ۱۰ هزار سرباز در پایان سال آینده ۲۰۱۶ در افغانستان باقی می مانند.
براین اساس قرار است حدود ۵۵۰۰ سرباز در افغانستان به عملیات شان ادامه دهند که پایگاه هوایی بگرام و نیز پایگاه ها در جلال آباد در شرق و قندهار در جنوب کشور نیز از این جمله هستند.
در واقع قرار براین بود که تا پایان زمان ریاست جمهوری بارک اوباما در آغاز سال ۲۰۱۷، براساس طرح های موجود، شمار سربازان امریکایی تا حدود ۱۰۰۰ نفر کاهش یابند که قبل از همه باید از سفارت ایالات متحده امریکا در کابل حفاظت کنند.
از حدود ۸۵۰ سرباز آلمانی در افغانستان، شمار بیشتر آنها در مزار شریف مستقر هستند و یک قطعه دیگر آنها نیز در کابل است.
وضعیت بی ثبات
ماموریت جنگی به رهبری ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴ پایان یافت. هدف مرکزی ماموریت کنونی به نام «حمایت قاطع»، آموزش سربازان و پولیس های افغانستان است که باید خود مسئولیت امنیت کشور شان را به دوش بگیرند.
چندی پیش تصرف کندز توسط افراطی های اسلام گرای طالبان به جهان نشان داد که تا چه حدی هنوز وضعیت در این کشور شکننده و بی ثبات است.
اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در واشنگتن گفت:«ما انتظار داریم که موافقت ایالات متحده امریکا در زمینه تمدید حضور سربازان، موجب توافق کشور های دیگر ائتلاف گردد که ایالات متحده امریکا با آنها همکاری کرده است.»
وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفت که او قبلاً با «متحدین کلیدی» کشورش در باره ادامه حمایت از عملیات در افغانستان مشورت کرده است.
ینس استولتِنبرگ دبیر کل ناتو یک تصمیم سریع را در سطح متحدین این پیمان نظامی اعلام کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :