آلمان و افغانستان درباره میکانیسم اخراج پناه‌جویان کار می‌کنند

یک شنبه 22 حمل 1395/

mandegar-3آلمان و افغانستان برای تدوین یک توافقنامه در مورد بازگشت دادن مهاجران افغانستانی به پیشرفت‌هایی دست یافته اند. حکومت آلمان قبلاً گفته است که همه افغانستانی‌ها نمی‌توانند شانس دریافت پناهنده‌گی را داشته باشند.
سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران و عودت کنندگان افغانستان به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفت که پیش‌نویس این توافقنامه در روزهای آینده به سفارت جمهوری فدرالی آلمان در کابل ارایه می‌شود.
این مقام حکومت افغانستان گفت که متن پیشنهادی این توافقنامه از جانب آلمان یک ماه پیش به حکومت افغانستان سپرده شده بود. قرار است به زودی گفت‌وگوها در این رابطه آغاز شود. وزیر امور مهاجران افغانستان تاکید کرد که تا زمانی که این توافقنامه امضا نشده است، افغانستان هیچ مورد از اخراج مهاجران را تحمل نمی‌تواند.
به گفته بلخی، در پیش‌نویس این توافقنامه از جانب افغانستان مثلاً این نکته درج شده است که «نباید هیچ افغان بیمار، کودک، زن و سالمند» اخراج شود.
منابع دیگر گفته‌اند که افغانستان در این توافقنامه می‌خواهد که آلمان برای مهاجران بازگشت داده شده خانه بسازد. علاوه بر این، گفته شده است که برای این مهاجرین باید امکانات آموزشی فراهم شود و ایده آل این است که این امکانات در داخل آلمان فراهم شود.
متخصصان آلمانی که در این بحث‌ها شامل اند گفته اند که آلمان روی بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان حساب می‌کند. به نقل از این منابع گفته شده است که روی این مساله فکر می‌شود که برای این مهاجران «کمک‌هایی برای ممکن سازی الحاق دوباره به جامعه فراهم شود.»
منابع آلمانی آگاه با این مساله گفته اند که باید احتیاط شود که برنامه‌های بازگشت دادن مهاجران تبدیل به انگیزه دیگری برای فرار از افغانستان نگردد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.