آوازۀ عملیات ضد داعش در هسکه‌مینۀ ننگرهار ۴۰۰ خانواده آواره شده‌اند

گزارشگر:شنبه 17 سرطان 1396 ۱۶ سرطان ۱۳۹۶

شماری از خانواده‌های ولسوالی هسکه‌مینۀ ننگرهار می‌گویند که آنان به خواست حکومت مناطق‌شان را ترک کرده‌اند، در وضعیت بدی به سر می‌برند و حکومت تاکنون هیچ کمکی به آنان نکرده است.
به گفتۀ آنان، حکومت سه روز پیش از عیدفطر به علت راه‌اندازی عملیات ضد داعش در این مناطق آنان را وادار به ترک خانه‌های‌شان کرد، اما تاکنون mandegar-3عملیاتی در این منطقه راه‌اندازی نشده است.
عبدالرحیم، از بیجاشده‌گان به سلام‌وطندار می‌گوید، ۴۰۰ خانواده از ولسوالی هسکه‌مینه آواره شده‌اند که بیشتر این خانواده‌ها در مکاتب، مراکز صحی و محیط‌باز در حالت بدی به سر می‌برند.
به گفتۀ او، تاکنون حکومت هیچ کمکی با آنان نکرده است.
محمد یکی دیگر از باشنده‌گان محل می‌گوید، نبود سرپنا، موادخوراکی و آب آشامیدنی‌صحی از مشکلات اساسی بیجاشده‌گان اند.
آنان می‌گویند، تاکنون از سوی هیچ نهاد حکومتی و خصوصی‌یی با آنان کمک صورت نگرفته است.
عبدلقیوم، یکی از بزرگان محل می‌گوید، داعش در هسکه‌مینه پاسگاه‌های را افراز کرده و اگر عملیات نشود، این ولسوالی سقوط می‌کند.
سازولی شینواری، ولسوال هسکه‌مینه نیز تأیید می‌کند که داعش در مناطق قالا، شیخا، و گورگوری این ولسوالی، پاسگاهایی ساخته‌ است.
به گفتۀ او، از میان ۴۰۰ خانوادۀ بیجاشده تاکنون برای ۱۳ خانواده کمک شده است.
عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید، برنامۀ راه‌اندازی عملیات نظامی در ولسوالی‌ هسکه‌مینه را روی دست دارند و از این‌رو باشنده‌گان را به خاطر ترک مناطق‌شان از پیش اطلاع دادند.
به گفتۀ او، با ریاست مهاجران و بازگشت کننده‌گان برای کمک با بیجاشده‌گان گفت‌وگو کرده‌اند و به زودی با آنان کمک می‌شود.
پیش از این نیز برخی از خانواده‌ها از ولسوالی‌های ناامن ننگرهار به علت جنگ خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند که در وضعیت بدی به سر می‌برند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.